PPG Türkiye Genel Müdürü Güneş Evgin ile Keyifli Bir Sohbet

PPG Türkiye Genel Müdürü Güneş Evgin ile Keyifli Bir Sohbet
PPG Türkiye Genel Müdürü Güneş Evgin, firmanın kuruluşundan günümüze gelişim süreci, sektöre sunmuş oldukları ürünler ve çevreyi korumak adına aldıkları önlemler hakkında sorularımızı yanıtladı.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?
Finans ve Pazarlama diplomamı, Nevada Las Vegas Üniversitesi’nden aldım. Mezun olduktan sonra, Moskova’da bulunan Enka İnşaat Şirketi’nde 1,5 yıl boyunca muhasebeci olarak çalıştım. Askerliğimi tamamladıktan sonra, 2 yıl boyunca KPMG’de çalıştım. 1993 senesinde, PPG tarafından Finans ve İdare Müdürü olarak işe alındım. PPG Türkiye’de 11 yıl çalıştıktan sonra, PPG’nin Paris’teki merkezine geçerek, buradaki Otomotiv İş Biriminde, EMEA Finans direktörü olarak çalışmaya başladım. Türkiye’de iki farklı şirkette CFO olarak çalışmaya başlamadan önce, Avrupa’da yaklaşık 3 yıl çalıştım. 2012 senesinde, PPG Türkiye’ye Yönetim Müdürü olarak geri döndüm. Sertifikalı bir yönetim muhasebecisiyim ve iki çocuğum var.

PPG’nin kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar ve günümüzdeki yapısı nedir?
1883 yılında kurulan PPG’nin, global merkez ofisi Pittsburg’dadır ve tüm dünyada yaklaşık 70 ülkede faaliyet göstermektedir. 2013 yılı net satışı 15,2 milyar dolardı. PPG Industries olarak vizyonumuz, dünyanın önde gelen boya ve özel malzemeler üreticisi olmaya devam etmektir. İnovasyon, sürdürülebilirlik ve renk alanlarındaki liderliğimiz ile PPG olarak endüstri, nakliye, tüketici ürünleri ve yapı pazarları ile satış sonrası ürün ve hizmetlerde, rakiplerimize göre daha fazla alternatifler sunarak, daha fazla yüzeyi onarmalarında müşterilerimize yardımcı oluyoruz. PPG’nin iş segmentleri ve stratejik iş birimleri Performans Kaplamaları alanında; havacılık, inşaat boyaları ve kaplamaları (Kuzey ve Güney Amerika, Asya-Pasifik, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika), otomotiv tamir boyaları, koruyucu kaplamalar ve denizcilik kaplamalarından oluşmaktadır. Endüstriyel Kaplamalarda ise otomotiv OEM kaplamaları, endüstriyel kaplamalar, ambalaj kaplamaları, özel kaplamalar ve malzemeler, fiberglas ve düz camı kapsamaktadır.

Otomotiv, otomotiv tamir boyaları, ve endüstriyel kaplamalar pazarına hizmet vermek için PPG Türkiye, 1994 yılında, PPG Industries Sales altında bir birim olarak kuruldu. 1998 yılında, otomotiv pazarına üretim yapmak için Bursa’daki bir üretim sahasına yatırım yaptık. Bugün, PPG Türkiye’de, 135 çalışanımızla birlikte otomotiv, refiniş, endüstri, paketleme, havacılık ve koruyucu ve denizcilik kaplamaları üzerine çalışıyoruz. Bursa’daki fabrikada, otomotiv, refiniş, endüstriyel, koruyucu ve gemicilik kaplamaları pazarı için üretim yapıyoruz.

PPG başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? PPG’nin ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Performans Kaplamaları alanındaki ürünlerimiz birçok farklı sektöre çözüm sunmaktadır. Havacılık alanında PPG, gövde ve pilo kabini camları, sızdırmazlık malzemeleri ve kaplama sektörünün önde gelen üreticisi ve elektrokromik pencere sistemlerinin, yüzey çözümlerinin, paketleme malzemelerinin ve kimyasal yönetim hizmetlerinin önde gelen sağlayıcısıdır. Ticari, askeri ve genel havacılık endüstrisinde yer alan uçak gövdesi üreticilerine, hava yollarına ve bakım sağlayıcılarına, yeni teknolojiler ve çözümler sağlayan öncü bir firmadır. Ayrıca, askeri araçlar, binalar ve demir yolları için şeffaf zırh temin etmektedir.


Firmamız ticaret, bakım ve inşaat sektörü için, PPG, Glidden®, PPG Pittsburgh Paints™, Liquid Nails®, PPG Porter Paints™, Master’s Mark®, Renner®, Lucite®, Olympic®, Sico®, CIL®, Dulux®,Taubmans® ve Ivy® markaları altında boya, renklendirici ve özel kaplamalar üretmektedir. PPG otomotiv ve ticari taşıyıcı/filo bakımı ve cilalaması, hafif endüstriyel kaplamaları ve işaretlemede kullanılan özel kaplamalar gibi ürünleri, daha çok bağımsız dağıtım kanallarıyla üretir ve pazarlar. Denizcilik, altyapı, petro-kimya, açık deniz ve enerji endüstrisi için korozyona dayanıklı ve görünüm geliştirici kaplamalar üreten önde gelen bir firmadır. Amercoat®, Freitag®, PPG High, Performance Coatings ve Sigma Coatings®, Industrial Coatings markalarını üretir. Endüstriyel Kaplamalarda ise otomotiv, ticari araç, ön pano ve trim üreticilerine, kaplama ürünleri, özel ürünler ve hizmetler sağlamaktayız. Elektrokaplama, astar macunu, baz kat, vernik, sıvı uygulanmış ses sönümleyiciler, pikap kasası kaplaması, önceden işlenmiş kimyasallar, yapıştırıcı ve sızdırmazlık malzemeleri üretilmektedir. PPG aletler, tarım ve inşaat ekipmanları, tüketici ürünleri, elektronik, otomotiv parçaları, yerleşim yeri ve ticari yer inşatları, parkeleme, doğramacılık (kapı ve pencere) ve diğer bitmiş ürünler için kaplamalar üretir. Bunların yanı sıra PPG yiyecek, içecek, genel ve özel ambalaj endüstrisinde kullanılan metal ve plastik konteynerler için kaplama, mürekkep, alaşım, önceden işlem görmüş kimyasallar ve yağlar üreten dünya çapında bir tedarikçidir.

Mimari Kaplamalar alanında ise firmamız Sigma Coatings®, Histor®, Dyrup®, Bondex®, Balakryl®, Brander®, Boonstoppel®, Rambo®, Seigneurie®, Penitures Gauthier®, Guittet®, Ripolin®,

Johnstone’s®, Leyland®, Dekoral®, Trinat®, Hera®, Primalex®, ProminentPaints® ve Freitag® gibi ticaret ve perakende piyasasının önde gelen boya markalarının tedarikçisidir.

Özel Malzemeler alanında ise firmamız lastikler, batarya ayırıcı ve diğer son kullanıcı uygulamaları için amorf silika üretir; radyo frekansı tespiti (RFID) fiş ve etiketleri, e-pasaport, ehliyet ve kimlik kartı gibi uygulamalarda alt katmanda kullanılan Teslin® malzemesini üretmektedir. Cam alanında taşıma, enerji, altyapı ve tüketici piyasalarında uygulanan termoset ve termoplastik kompozitler için fiberglastan sağlamlaştırma malzemeleri ile ürün sağlamakta, elektronik baskı devreleri ve özel uygulamalar için fiberglas iplikler üretmekteyiz. Daha çok ticari yapılarda, inşaat piyasasında ve bunun yanında güneş enerjisi uygulamalarında, ayna ve taşımacılık endüstrisinde kullanılan malzemelerin üretiminde kullanılan düz ve kaplamalı camları da üretmekteyiz.

Dünyada ve de aynı zamanda Türkiye’de otomotiv OEM pazarında başlıca oyunculardan biriyiz. PPG Otomotiv OEM Kaplamaları, 1924’te kurulduğu günden beri, tüm dünyadaki otomobil üreticilerine, imajlarını ve araçlarının marka kimliklerini güçlendirmeleri konusunda yardımcı olmak için endüstri trendleri analizi ile kaplamalardaki ve özel efekt teknolojilerindeki deneyimini bir araya getirerek, inovasyon konusunda en ön sırada yer almıştır. PPG, katodik elektro kaplama, toz vernik, kompakt boya sistemleri ve pikap kasalarına fabrikada spray-in kaplama uygulaması gibi devrim niteliğindeki otomotiv kaplama teknolojilerini pazara ilk defa sunan olmuştur. Şirketin ürünlerinin kazandığı, Automative News PACE Award, R&D 100 Award ve Market Engineering and Design Award gibi sayısız ödül, şirketin yenilikçilikteki liderliğini sürdürdüğünü göstermektedir.

Koruyucu ve Deniz Kaplamaları grubu olarak, deniz boyaları ve ağır sanayi boyaları pazarlarında da faaliyet göstermekteyiz. Deniz grubunda; yerli ve yabancı bayraklı gemilerin Türkiye’deki ve yurt dışındaki bakım onarım boyaları, seyir halindeki tamir boyaları, Türk armatörlerin Türkiye ve yurt dışında gemilerinin havuzlama sırasındaki boyaları ve her tür ve her boyuttaki hücumbotlar, askeri gemiler, denizaltılar, kuru yük ve tanker gemileri, balıkçı ve yolcu gemi ve teknelerinin yeni inşa boyalarını temin ediyoruz.

Ağır sanayi (anti korrosif) grubunda ise; her türlü çelik yapı, tank, köprü, baraj, rafineri, dolum tesisi, boru hattı, kıyıdaki ve kıyıdan uzak petrol ve doğalgaz platformları, otoyollar, kömür, doğal gaz, nükleer, rüzgar ve güneş enerjisi santralleri, izolasyon altı yüksek sıcaklık dayanımlı ürünler, korkuluklar ve yürüme yollarında kullanılan çinko ve epoksi bazlı astar ve arakat, poliüretan son kat, solventsiz epoksi tank içi ve boru içi kaplamalar ve yangın geciktirici boyalar konusunda faaliyet gösteriyoruz. Bu alandaki markalarımız; Sigma, Amercoat, Freitag, Hi-Temp’tir. Bu markalarımızla bahsi geçen sektör ve iş kollarında, boya tedariki, iş başı (pratik) ve teorik boya ve boya uygulama eğitimleri, uygulama öncesi-süresince ve sonrasında teknik kontrol ve raporlama hizmetleri veriyoruz.

PPG Oto Tamir Boyaları olarak, otomotiv sektöründe 100 yılı aşkın bir boya ve kaplama geçmişimiz var. Bu bilgi ve tecrübeyi inovasyon ile birleştirerek her araç segmentine yönelik marka ve ürünlerimiz mevcut. Sürdürülebilirlik sağlayan ve çevreci su bazlı boya PPG Envirobase HP, yüksek kalite solvent bazlı boya PPG Deltron ile Türkiye’de yetkili servis ağına hizmet ederken, piyasadaki en iyi fiyat/kalite performansını sunan MaxMeyer ile özel servis noktalarında çarpışma sonrası araçların tüm boya kaporta süreçlerine çözüm üretebiliyoruz.

PPG Oto Tamir Boyaları departmanı olarak Tuzla’da bulunan eğitim merkezimizde Otomotiv ve Ticari Araç Satış Sonrası Hizmetler Merkezi organizasyonlarının denetiminde boya uygulamalarını gerçekleştiren tekniker ve ustalara mesleki gelişim, uygulama teknikleri, verimli çalışma yöntemlerini kapsayan eğitim programları ile destek olarak sektörün kalifiye eleman ihtiyacına yönelik girişimlerde bulunuyoruz. Ticari Araçlar ve Hafif Sanayi Endüstrisi’ne ise Delfleet ve Selemix markalarımız ile hizmet vermekteyiz. Bunların dışında Servis Verimlilik Analizi ve Maksimum Verimlilik Programı gibi servislerin etkinliğini, karlılığını ve verimliliğini arttıran programlarımız ile bir tedarikçiden çok, aynı zamanda müşterilerimize para kazandıran, işlerini geliştiren ve kurumsal kimliklerini pekiştiren bir çözüm ortağıyız.

PPG; kaplamaları, dolgu macunları, gövde ve pilot kabini camları ve ambalajlama ürünleri ile havacılık endüstrisinde hizmet vermektedir. Tüm segmentlerdeki başlıca OEM’ler, Bakım ve Onarım Organizasyonları (MRO’lar) ve vavayolları ile çalışıyoruz. Kaplama ve dolgu macunu ürünlerimizin içerisinde, müşterilerimiz tarafından talep edilen spesifikasyonları karşılayan, sayısız çözüm bulunmaktadır. Ürün listelerimizin kapsamında, hem askeri hem de sivil alandaki spesifikasyonlar bulunmaktadır. Doğrudan cila ve baz kat ve vernik boya sistemlerimiz ile havayolları müşterilerimize, satış sonrası boya etkinliklerinde hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz. OEM’ler tarafından uygun olarak değerlendirilen, havacılık ile ilgili şeffaf ürünlerimiz, tüm kokpit ve kabin pencerelerinde kullanılmaktadır. Dolgu macunu tabancaları ve mikserler, kartuşlar, nozullar, kilit pimleri vb. de dahil olmak üzere geniş bir yelpazede paketleme ürünlerimiz bulunmaktadır.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında PPG olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Teknolojik yenilik, tarihi boyunca, PPG’nin başarısında ön plana çıkmaktadır. Araştırma ve geliştirme maliyetleri, yaklaşık 500 milyon dolardır ve yıllık satışların yaklaşık %3’ünü oluşturmaktadır. PPG, yeni ve gelişmiş ürünler ve süreçler ile ilgili olarak, sahip olduğu çeşitli tesislerde araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütmektedir. Şirketin merkezi ana araştırma ve geliştirme merkezlerine ek olarak, faaliyetteki segmentlerimiz, mükemmellik merkezleri aracılığıyla bölgesel olarak kendi gelişimlerini yönetmektedirler. Şirket, daha verimli bir büyümeye yön verecek yeni ürünlerin oluşturulması için araştırma ve geliştirmeye yaptığı yatırımı optimize etmenin yollarını aramaktadır. Şirket olarak, hizmet verdiğimiz son kullanım pazarlarındaki makro trendler doğrultusunda ürünlerimizi geliştiriyoruz ve karşılanmayan pazar ihtiyaçları için ise ürün geliştirmek için temel teknoloji platformlarımızı güçlendiriyoruz. Yeni teknolojilerin sunulması konusundaki başarılı geçmişimizin ardında, verimli ve etkili inovasyon süreçlerine olan bağlılığımız ve disiplinli portfolyo yönetimimiz yatmaktadır.

PPG’nin çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
PPG, 2020 sürdürülebilir hedefleri doğrultusunda önemli bir yol kat etmiştir. Yol alınan konuların içerisinde artan enerji verimliliği, çalışanların güvenlik, sağlık ve esenliklerinin iyileştirilmesi ve sürdürülebilir yeni ürünlerimizin geliştirilmesinin güçlendirilmesi bulunmaktadır. Çevreye olan etkilerimizi en aza indirerek, operasyonel ve çevre, sağlık, güvenlik konularında mükemmelliğin gösterilmesine özen gösteriyoruz. Çalışan sağlığı ve mutluluğu konularında gelişim göstermek için çalışanlar ve aileleri ile işbirliği, cazip ve herkese kucak açan bir çalışma ortamının yaratılması, işin ve faaliyetlerin etik ve uyumlu bir şekilde yürütülmesi bizim için son derece önemli. Müşterilerimize yenilikçi ve sürdürülebilir ürünler ve hizmetler sunulması, tedarikçiler ve müşteriler ile değer yaratan ilişkinin güçlendirilmesi firmamız için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Faaliyet gösterdiğimiz yerlerde, insanlara ve topluma karşı pozitif anlamda bir değişim getirmek ve paydaşlarımıza üst düzey bir yatırım getirisi sunmak da şirketimizin temel bakış açısını oluşturuyor.

2020 hedeflerimiz arasında sakatlık ve hastalık oranını yılda %5, atık sahasında tehlikeli atıkları yılda %1,5, kaydedilebilir sızıntı oranını yılda %10 ve enerji tüketimini yılda %1,5 azaltmak yer alıyor. Sağlıklı yaşam programlarını ve topluma karşı sorumluluğumuzu tüm tesislerde %100 artırmak da 2020 hedeflerimiz arasında. Ayrıca, 2020’ye kadar satışlarımızı %30 arttırmayı amaçlıyoruz.

PPG’in yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor?
PPG olarak, tüm paydaşlarımızın ihtiyaçlarının uygun bir şekilde karşılanması için çevre, sağlık, güvenlik, çalışanların eğitimi ve gelişimi alanlarında yatırımlar yapıyoruz. Ürün ve hizmet inovasyonu, operasyonel iyileşmeler, müşteri hizmetleri ve lojistik, bilgi teknolojileri, üretim ayak izi, stratejik birleşmeler ve satın almalar da yatırım alanlarımız arasında yer alıyor.