Kumlama & Boyama Odalarında Toplam Kalite

Kumlama & Boyama Odalarında Toplam Kalite
Kumlama boyama tesislerinde; her geçen gün değişen talepler, tesisleri ve onları oluşturan makinelerinde gelişmesine sebep olmaktadır. Bunun sebeplerinden en büyük payı, yüzey standartlarında denetlemelerin artması, kaliteye önemi daha da arttırmış, standartları yüksek kumlama odaları inşa edilmeye başlanmıştır. Biz Alfatech Makina olarak kumlama odalarında en son tekniklerin kullanıldığı ve gelişen standartlara göre, gelen taleplerin karşılayan odalar yapmaktayız. Bu sayıdaki konumuz olan toz toplama sistemlerinin ve aydınlatma sistemlerinin günümüz isteklerine uyarlanması ve uyarlanırken hem enerji sarfiyatını azaltıp hem de verimliği yükseltmesi önemsediğimiz ve uyguladığımız bir durumdur. Toz toplama sistemlerinde odanın büyüklüğüne göre değişen fan debileri ve fan basınçları , kullanılan granüle göre değişen filtre çeşitleri uygulamanın verimliliğini temelinden etkilemektedir. Alfatech Makina tarafından yapılan kumlama odalarında bu detaylara dikkat edilerek kumlama odası iyi etüd edilir , kullanılan granüle göre seçilen filtre ve filtre temizlik sistemi hem filtrasyonu çevre kuruluşlarının istedikleri emisyon testinden geçecek şekilde seçmek hem de uzun süre problemsiz kullanılmaya müsait, toz toplama makineleri üretmektedir.
Toz toplama makineleri, her hacme göre filtre m2’leri değişkenlik göstermektedir. Sadece kumlama odalarında değil tüm toz üreten proseslerde kullanılabilir. Fakat değişiklik yapılacak noktalara çok dikkat edilmelidir. Tesis yaptıracak firmaların toz toplama makinesi seçerken tüm bu detayları dikkate alan ve bunları açıklama kabiliyetine sahip, özellikle de onaylı belgelendirilmiş makineler ile çözüm üretecekleri firmalar ile yürümelidirler. Bu koşullarda yapılacak detaylı bir satın almanın işletmenize katkıları; standartları yüksek ve çevre kuruluşlarının kabul ettiği emisyon değerinde bir salınım yapan çevre dostu bir işletme oda içerisinde temiz bir görüş sağlanması sebebi ile, yüzey kalitesinin artması ve işçilik verimi artması olacaktır. Filtrenin ömrünün uzun olması ise işletme maliyetlerinizi düşürecektir.
Bir diğer konu başlığımız olan "aydınlatma” kumlama odalarında çok kritik bir noktadadır. Kumlama odalarında en problemli konulardan biri de yeterli aydınlatma olmaması ve her daim kırılarak veya patlayarak işletme maliyetlerini arttırmasıdır. Bu sıkıntılar daha büyük bir problemi doğurmaktadır. En önemli sakıncası ise yüzey hazırlamadaki kalite kaybıdır. Son yıllarda gelişen aydınlatma teknolojisine Alfatech Makina da ayak uydurmuş belli bir büyüklükteki odalara kadar Led teknolojisini kullanmıştır. Alfatech Makina olarak kullandığımız Led aydınlatmalar düşük enerji harcayarak kumlama odaları için gerekli lümen değerine sahip cihazlardır. Yine yatırım yapacak firmaların bu detaylarda durumu ele almaları, işletme maliyetlerini arttırmamaları hatta düşürmelerini sağlayacak ve yüzey kalitelerini arttıracaktır.