Kahvecioğlu Plastik Genel Müdürü Osman Kahvecioğlu ile Röportaj

Kahvecioğlu Plastik Genel Müdürü Osman Kahvecioğlu ile Röportaj

Kahvecioğlu Plastik Genel Müdürü Osman Kahvecioğlu’yla plastik sektörü üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Osman Kahvecioğlu kaliteden hiçbir zaman, hiçbir şekilde taviz vermediklerini belirterek, sektördeki diğer firmaların da bu anlayışa sahip olmasının gerekliliğin altını çizdi.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1963 Konya doğumluyum. İlkokulun ardından orta ve lise eğitimimi Konya Anadolu Lisesi’nde tamamladım. 1981 yılında
başlayan üniversite eğitimimi Makine Yüksek Mühendisi olarak Yıldız Teknik Üniversitesi’nde tamamladım. Askerliğin hemen
ardından bir aile şirketi olan Kahvecioğlu Plastik Ltd. Şti’yi 1988 yılında kurdum. O günden beri şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam etmekteyim.

Firmanız kaç yılından beri faaliyet göstermektedir? Kuruluşundan bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?
1988 senesinde Balat’da bir ofis katında kurulmuş olan şirketimiz gerekli temsilcilik ve anlaşmaları tamamladıktan sonra
ithalata başlamıştır. Hemen ardından da Topçular’da satış mağazasına taşınıp müşterilerine hizmet vermeye başladı. 2005
yılında hep daha iyiye ulaşmak adına hizmetler veren firmamız Topçular’da kendi binasına geçmiş, bu sayede stok ve hizmet
kalitesini de arttırmıştır. 2012’den itibaren İkitelli bölgesinde müşterilerin talebi üzerine 1200mt2’lik satış ve stok sahası amaçlı şubesiyle de faaliyet göstermektedir.

Kalite politikanız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Hangi koşullarda olursa olsun, piyasa şartları ne kadar zorlarsa zorlasın hiçbir zaman kalitede ucuz olmadık. Elbette rakiplerimizden daha uygun fiyatlara satma mücadelesini bırakmadık ama bunu elde etmek adına, ne ürün ne de hizmet kalitesinden ödün vermedik. Bence bu son derece önemlidir. Eğer siz aldığınız ürün için ödediğiniz bedelin kalitesinden emin değilseniz, en basit söyleyişle kandırılıyorsunuz demektir. Maalesef bazenbinbir emekle üretilmiş bir sanayi ürünün, belki de bir makinenin kalitesini, tedarik edilen ürünün kalitesi tayin etmektedir. İşte bu yüzden biz kaliteden ödün vermiyoruz ve bu yüzden de bizim müşterilerimiz bizden ödün vermiyorlar.

Ürünleriniz hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz? Ürünleriniz hangi sektörlere hitap ediyor?

Çubuk ve plaka haline getirilmiş ve işleme tezgahlarında son şeklini almak üzere tekrar şekillendirilecek ara ürün mühendislik plastik satışı yapmaktayız. Kısacası işlemeye hazır ürün satışı yapıyoruz. Bunlar ölçüye getirilmiş ya da getirilmemiş halde olabilir. Yine aynı zamanda müşterilerimiz ihtiyaçları dahilinde de projeye uygun mühendislik plastiklerinin ithalatını yapmaktayızSatış sonrası sağladığınız teknik destek hakkında bilgi verebilir misiniz? Genel olarak müşterilerinize sunmuş olduğunuz hizmetlerden ve servislerden bahsedebilir misiniz?
Üretim sektörüne hizmet verdiğimizi düşünürsek, müşterimize proje aşamasından başlayarak uygun ürünün seçilmesi ve ürünün uygunluğu konusunda sonuç alıncaya kadar satış sonrası destek hizmeti vermekteyiz. Aynı zamanda satış ekibimizin Ar-Ge çalışmaları ile müşterimizi devamlı suretle bilgi olarak desteklemekteyiz.

Firmanız ile ilgili yeni gelişmeler var mı? Hedef ve projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Plastiklerdeki gelişmeleri ısrarlı ve heyecanla takip eden bir ekibimiz var. Bu bizi dinç ve dinamik tutuyor. Aslında bizi farklı ya-pan budur. Özellikle 2015’in ilk yarısında bazı özel ürün ve sektörler ile müşterilerimize yeni ufuklar açacağımızı düşünüyoruz.

Gelişen teknolojinin yapmış olduğunuz çalışmalara etkileri nelerdir?
Takip edilen ve realistik olan her teknolojik gelişmenin ürünü hemen portföye alınır ve pazara ulaştırılır. Hedef, hemen stok ürünü haline getirmektir. Tabi bunun bedelleri vardır. Ancak ülkenin gelişimini başka türlü sağlayamazsınız. Birileri bedel ödemelidir.

Sektörü dünü ve bugünü ile değerlendirebilir misiniz?
Açıkçası, piyasanın genel fiyatlandırma sıkıntısından dolayı teknik ve kalite açısından pek iyiye gittiğini söyleyemem. Plastik satışını üstlenmiş pek çok yeni firma olmasına rağmen hem kalite hem de teknolojik gelişim anlamında hedefleri olduğunu söyleyemem. Daha çok, ucuza ürün satışı konusunda çaba göstermektedirler.

Sektöre iletmek istediğiniz mesajınız var mı?

Biz 26 senedir kalite sevdamızdan vazgeçmedik. Bunu ahlaki bir sorumluluk olarak kabul ettik. Hiçbir zaman müşterilerimizin bizimle kalite sorunları olmadı. Piyasa şartları bunu gerektiriyor mecburen kaliteden taviz verelim demedik. Bu yüzden bizimle çalışan iş ortaklarımız bizden alınmış ürünlerle yaptıkları makine ve ekipmanlarında sorun yaşamadılar. Biz onların kalite standartlarından geri kalmadık ve kaliteleri artırmak adına yapabileceğimiz en ufak katkı bizim keyfimiz ve mutluluğumuz olur.