Jotun'un Toz Boyaları Sürdürülebilir Mimariyi

Jotun'un Toz Boyaları Sürdürülebilir Mimariyi


Ceyda Üçer / Pazarlama Sorumlusu / Jotun Boya San. ve Tic. A.Ş.

Araştırma firması ai³ ısı yansıtıcı özellikli boyaların, evlerdeki enerji tüketimine ve iç mekân konforuna olan etkisini Jotun için araştırdı.

Jotun Toz Boya sürdürülebilir mimariye olan desteğini, enerji tasarrufu sağlayan ve çevreye duyarlı toz boya serisi "Cool Shades Koleksiyonu” ile sürdürüyor. Bu mimari toz boya koleksiyonu, bina yüzeyindeki güneşe maruz kalan alüminyum yüzeylerdeki ısıyansıtıcı özelliğiyle bina sakinlerinin enerji tüketimini düşürüyor: "Cool Shades Koleksiyonu”, kullanıldığı alüminyum yüzeylerde, özel formülasyonu sayesinde güneş ışınlarının yü-zeyde ısı artışına neden olan kızılötesi ışınları yansıtarak, enerji verimliliği sağlıyor.


Mimari sürdürülebilirlik alanında yaptığı araştırmalarıyla öne çıkan danışmanlık şirketi Alman ai³, Jotun’un "Cool Shades Koleksiyonu”nu, TSR değerinin kullanıcıların yaşam konforuna ve binaların enerji performansına etkisini dikkate alarak analiz etti. Çalışma İstanbul, Bangkok, Doha, Shanghai ve Sydney’de, bina cephe kaplamasının opak kısımlarının ısı yansıtıcı özellikli boya ile kaplandığı simülasyon binalarının gözlemlenmesinden oluştu. Bu süreçte; yalıtımsız ve soğuk iklimler için tercih edilen yalıtımlı olmak üzere iki tip pencere sistemi gözlemlendi. Çalışmanın Orta Doğu ayağını temsil eden Doha’daki gözlemler; 20 kat ve 80 daireden oluşan, güneye bakan bir binada gerçekleşti.


ai³ firmasının kurucusu ve yöneticisi Jager, yapılan çalışma-ya göre "Cool Shades Koleksiyonu”nun standart boyalara göre daha yüksek TSR değerleri sunarken, sıcak iklimlerde bina içine ısı transferini azaltarak, iç mekân konforunu arttırdığını belirtti. Jager’in çalışmalarına göre "Cool Shades Koleksiyonu”nun kullanımı özellikle az yalıtımlı pencere sistemlerinde cilt yanma ve yaralanma riskini de azaltıyor. Özellikle Orta Doğu gibi sıcak iklimlerde, pencere sistemleri ve diğer metal bina cephe bileşenlerinde "Cool Shades Koleksiyonu” renklerinin uygulanması, bi-nanın enerji sarfiyatını düşürüyor.


Jotun Toz Boya Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Satış Direktörü Mehmet Ali Kamacıoğlu, Jotun’un sürdürülebilir mimarinin gelişimi için güçlü desteğini, yeşil standartlar ve çevre kanunları doğrultusunda geliştirdiği yenilikçi çözümler ile gösterdiğini belirtiyor. Mehmet Ali Kamacıoğlu’na göre; bölgemizdeki inşaat sektöründe günümüzde kullanılan bina bileşenlerinin artık sürdürülebilir özellik taşıması gerekiyor. Bu çalışma mimar ve müteahhitlere, Jotun’un "Cool Shades Koleksiyonu”nun daha çevreci ve sürdürülebilir projeler için kendilerine yüksek fayda sağladığını gösteriyor.

"Cool Shades Koleksiyonu”, dünyanın birçok yerindeki ikonik yapıların enerji verimliliğine katkıda bulunuyor. Jotun Toz Boya Global Konsept Müdürü Rene Mayer, bu çalışma sonucunda elde edilen verilerin, "Cool Shades Koleksiyonu”nu kullanmanın getireceği verimlilik ve faydaları net bir şekilde belgelediğini belirtiyor: "İklim değişiklikleri ve müşteri ihtiyaçlarını ele almak konusundaki bağlılığımızı en iyi şekilde yansıtan "Cool Shades Koleksiyonu”, en gelişmiş ve sürdürülebilir projelerin de tercihi oluyor”. Koleksiyon şimdiden Al Luasil, Katar’da Olympik çok amaçlı salonu, Masdar City, Abu Dabi’de Siemens Genel Merkezi ve Riyad, Suudi Arabistan’da Kral Faysal Hastane ve Araştırma Merkezi projelerinde tercih edildi.