Dyo Boya Fabrikaları Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Serdar Oran ile Röportaj

Dyo Boya Fabrikaları Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Serdar Oran ile Röportaj


Dyo Boya Fabrikaları Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Serdar Oran ile; firmanın toz boya ve bobin boyaları sektörlerine yönelik yatırımları, hedefleri, ihraç ettiği ürünler ve Ar-Ge faaliyetleri hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.


Bize Dyo’nun kuruluşundan bu yana şirket olarak kaydettiği gelişimden bahsedebilir misiniz?

 

Dyo, boya sektöründe yerli üretimin temsilcisi olan, 60 yıldır sektöre yenilikler getiren, pek çok ilki hayata geçiren bir marka. Sadece ürün ve teknoloji olarak değil; hizmet, sistem, altyapı gibi konularda da sektöre yenilikler getiren, sektörün gelişiminde öncü olan bir markayız. Türkiyenin en büyük sanayi kuruluşları ve en değerli markaları arasında yer alıyoruz.

 

Manisa Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan toz boya fabrikanızın üretim kapasitesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Turgutlu Dyo Toz Boya Fabrikası, toplam 10 bin metrekarelik alanda başlangıçta yıllık 6 bin tonluk üretim kapasitesi ile çalışacak. Toz boya yatırımımızın, 2017 sonunda yılda 20 bin tonluk toz boya üretecek kapasiteye ulaşmasını hedefliyoruz. Başlangıçta 30 kişiye istihdam sağlayan fabrikamızın, proje bitiminde istihdamının 120 kişiye çıkması planlanıyor.

 

Toz boya üretiminde en çok hangi segmentte yer almayı hedefliyorsunuz?

Bildiğiniz gibi Dyo, sektörün farklı segmentlerinde üretim yapabilen tek şirket. Bu ayrıcalıklı konumunu yepyeni bir pazara girerek pekiştiriyoruz. Sanayi boyalarında daha önce olmadığımız farklı alanlardaki potansiyeli değerlendirmek hedefiyle yola çıktık. Toz boya da bu alanlardan birini oluşturuyor.

 

Toz boyanın kullanım alanlarının oldukça geniş olduğu biliniyor. Peki, avantajları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Toz boyayı, boya dünyasının yıldızı parlayan alanlarından biri olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır. Ekonomi boyutunun yanı sıra artık günümüz dünyasının bir numaralı gündemi haline gelen çevre boyutunda üstün özellikler sunan toz boya bu yönüyle de önemini her geçen gün arttırıyor.

Ev aletleri, mobilya metal aksamları, mimari, madeni eşya, otomotiv parçaları ve makine imalatı gibi sektörlerde ağırlıklı olarak kullanılan toz boya, üretim ve ihracat potansiyelinin yüksekliği ile dikkat çekiyor. Toz boya, verimliliği ve geri dönüşümü yüksek, tekrar tekrar kullanılabilen ve daha az atık oluşturan, yaş boyaya göre çevreci özellikleri daha ağır basan bir ürün. 


Toz boyada sorun ve çözümler ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Sağlık, güvenlik ve çevre ile ilgili uyarıcı etiketleme ve bilgilendirmelerin ihmali sorunlar arasında yer alıyor. Dyonun kurumsal değerlerde önceliğini; tüketicilerimiz, etiğimiz, çevreye ve insana karşı sorumluluğumuz oluşturuyor. Bu noktada da yasal mevzuatlara istisnasız uyumluyuz.

Diğer yandan; toz boya üretim teknolojisi ve son ürünler konularında global ölçekte ses getirecek yenilikçi Ar-Ge projelerinin eksikliği de önemli problemlerden biri. Dyo, Ar-Ge alanında sektörde öncü bir role sahip. Yurt içi ve yurt dışındaki üniversiteler ile akademik kuruluşlarla yürüttüğümüz ortak projelerimiz var. Doktora proje grubumuz da bu alanda önemli çalışmalara imza atıyor.

Son olarak fiyat rekabetinin sürdürülebilir kalite ilkesinin önüne geçmeye başlaması sektörü tehdit ediyor. Bu sorunun çözümü için tartışmaların salt fiyat göstergesinden fiyat/performans bazına doğru kayması gerektiğine inanıyoruz. Kalitenin kendisi kadar sürekliliğinin de sağlanması bu noktada oldukça önemli.


Toz boya ve bobin boyaları sektörlerine yönelik yatırımınızve hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Büyüme hedeflerimiz doğrultusunda hem Türkiye, hem de yurt dışında yeni yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. 2014 yılı başında bobin boyaları üretimine başladık. Toplam 7 milyon TL yatırımla, sıfırdan yeni bir üretim hattı ve makine parkuru kurduk. Yıllık 15 bin ton üretim kapasitesine sahip bobin boyaları üretim tesisimizi hayata geçirdik. Bobin boyaları; hem ülkemizde hem dünyada hızla gelişen, potansiyeli yüksek bir sektör. Özellikle inşaat ve otomotiv sektörlerinde kullanılan önceden renklendirilmiş metal bobinleri çok fazla talep görüyor. Bu potansiyeli değerlendirmek istedik.

 

Yeni yatırım alanımız toz boyada ise, yaş boyadan daha fazla ihracat potansiyeli var. Ürün çeşitliliğimizi, pazar payımızı ve ihracat potansiyelimizi arttıracak, yeni müşteri kitlelerine ulaşmamızı sağlayacak. Teknolojik birikimimiz, üretim altyapımız ve güçlü insan kaynağımızla, ilk 3 yıl için önceliğimizi iç piyasaya verecek ve Türkiye toz boya sektöründe büyümeye odaklanacağız.


Ar-Ge faaliyetlerinizle ilgili bilgiler verebilir misiniz?

Boya sektöründe yeni teknolojilerin geliştirilmesi konusunda öncü bir rolümüz var. Ar-Geye Türkiye ve gelişmiş ülkeler ortalamasının üzerinde kaynak ayırıyoruz. Ar-Ge yatırımlarımızın satışlarımız içindeki payı yüzde 2,2 gibi bir oranda.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının kimya sektörünün en başarılı Ar-Ge Merkezi olarak ödüllendirdiği Ar-Ge Merkezimiz, Türk boya sektöründe ilk olma özelliğini taşıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bu yıl ilk defa Türkiyedeki 154 Ar-Ge Merkezinin performans endeksini açıkladığı değerlendirme sonucunda kimya sektöründe 1inciliğe layık görüldük ve bu alanda en başarılı Ar-Ge Merkezi seçildik.

2012 yılında gösterdiğimiz performansla bu ödülü alırken, aynı dönemde 43 projeyi hayata geçirdik ve satışlarımızın yüzde 12si de yeni ürünlerden geldi. Alt sektörlere göre farklılık göstermekle birlikte yılda ortalama 28 yeni ürünü pazara sunuyoruz. 68 kişiyi istihdam eden Dyo Ar-Ge Merkezimiz Belçika merkezli CoRİ (Coatings Research Institute) ve İngilterede bulunan PRA Coatings Technology Centre gibi uluslararası araştırma kuruluşlarıyla ortak projeler geliştirilmesi ve yürütülmesi konusunda da işbirliği yapıyor.

Dilovası fabrikamızdaki Ar-Ge ekibimiz ile birlikte toplam 118 Ar-Ge çalışanımız bulunuyor. İzmir Çiğli fabrikamızda bu yıl faaliyete geçen Bobin Boyaları Üretim Tesisimiz için de ayrı bir Ar- Ge ekibi oluşturduk.


Gelişen teknolojiyle ilgili yapmış olduğunuz çalışmalar ve yatırımlar nelerdir?

"Yenilikkurum kültürümüzün önemli parçalarından birini oluşturuyor. Kurulduğumuz günden bu yana müşterilerimize en iyi ürünleri ve hizmeti sunabilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İleri teknolojisi ve kapasitesiyle boya sektöründeki örnek üretim tesisleri arasında gösterilen Çiğli fabrikamızdaki Ar-Ge Merkezimiz sayesinde geliştirdiğimiz yeni ürünler ve iyileştirmelerle, ürün ve hizmet kalitemizi bir adım öteye taşıyabilme gücüne sahibiz.

Rekabetin yüksek olduğu boya sektöründe kendi teknolojisini geliştiren Dyo, sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için Ar-Ge ve inovatif ürünlere yatırım yapıyor. İnşaat boyaları kategorisinde PTFE, nanoteknoloji ve hybrid teknolojilerine sahip ürünleri, sanayi boyaları kategorisinde nanoteknolojik ve beyaz eşya plastikleri için su bazlı ürünleri, mobilya boyaları kategorisinde ise nanoteknolojik UV kürlenmeli çizilmez ürünleri pazara ilk sunan boya markası.


İhracat hacminiz ve ihraç ettiğiniz ürünler ile ilgili bilgi alabilir miyiz? Hangi pazarları öncelikli hedef olarak görüyorsunuz?

Dyo, Türkiyenin yanı sıra Romanya, Rusya ve Mısırda üretim ve satış olarak faaliyet gösteren, dünyanın pek çok ülkesine ürünlerini ihraç eden uluslararası bir şirket. 40ın üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Yıllık boya üretimimiz ise 160 bin tonu aşmış durumda.

80li yıllardan itibaren başta Ortadoğu olmak üzere Avrupa, Türki Cumhuriyetler, Rusya ve Afrikaya ihracat yapıyoruz. Dyo markası; Mısır, Suudi Arabistan, Rusya Federasyonu, İran, Romanya, Balkanlar, Türki Cumhuriyetler, Azerbaycan, Suriye ve Irakta bilinen bir marka.


Yıllardır boya sektöründe yer alan bir firma olarak, toz boya sektörünün dünü ve bugünü hakkında nasıl bir değerlendirme yapabilirsiniz?

Sürekli gelişen bir pazardan söz ediyoruz. Türkiyede 2013 yılında toz boyada 75 bin tonluk üretim gerçekleşti. Toz boya pazarının ülkemizdeki büyüklüğü 215 milyon Euro. İhracatı ise 2013 yılında miktar bazında 19 bin 500 ton, değer bazında 65 milyon Euro olarak gerçekleşti.

Türkiye, bu alanda Avrupanın üçüncü büyük üreticisiİtalya ve Almanyadan sonra geliyoruz Beyaz eşya, radyatör, mobilya ve alüminyum ekstrüzyon sektörlerindeki gelişim ve büyüme hızını da dikkate alarak, 2020 yılından önce Avrupanın 1 numaralı toz boya üreticisinin Türkiye olacağını ifade edebiliriz.


Müşteri memnuniyetini sağlamak ve beklentilerini karşılamak adına ne tür hizmetleriniz var?

Satış sonrası hizmetlerimizle her zaman müşterilerimizin yanındayız. Özellikle sanayi boyaları kısmında Türkiye

nin en büyük sanayi kuruluşlarına hizmet veriyoruz ve ürünün geliştirilmesi, hayata geçirilmesi ve kullanım süreçlerinde de müşterilerimizle güçlü bir işbirliğimiz bulunuyor. Müşteri memnuniyeti ve kalite bizim için çok önemli. Son iki yıldır mükemmellik konusunda ciddi adımlar attık ve atmaya devam ediyoruz.


Çalışan profiliniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Çalışanlarınızayönelik teknik eğitim veriyor musunuz?

Yurt içi ve yurt dışı operasyonlarımız da dahil olmak üzere 1000in üzerinde çalışanımız bulunuyor. Şirketimizin son yıllardaki büyüme trendi ile birlikte 5 yıl önceye kıyasla çalışan sayısı iki katına ulaştı.

Çalışanlara verdiğimiz teknik eğitimlerin yanı sıra boya sektörünün temel bileşenleri olan bayi ve ustalara yönelik aktivitelerimiz ve eğitim çalışmalarımız da yıl boyu sürüyor. Son dönemdeki Dyo Zafer Yolu eğitimlerini bunlara örnek olarak verebiliriz. Türkiye çapındaki toptancı bayilerimize kişisel gelişimden satış tekniklerine, müşteri ilişkileri yönetiminden liderliğe kadar farklı alanlarda eğitimler düzenliyoruz.


 

 

Kalite politikanız ve vizyonunuz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Dyo markası her zaman kalite, güven ve yenilikle anılan bir marka. Sunduğumuz tüm ürün ve hizmetlerde kalite standartlarını önceliğimiz haline getirdik. Yıllar içinde kalitemizi sürekli kılmak, şirketimizi daha iyi yönetmek ve organizasyonun tüm aşamalarında yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.

Kalite ve mükemmelliği, kurum kültürümüzün bir parçası haline getirdik. Kalite konusundaki çalışmalarımız 1993 yılında, boya sektöründeki ilk ISO 9003 Kalite Güvence Belgesinin alınması ile başladı. Standartlardaki güncellemeler doğrultusunda belge önce ISO 9001:2000 ve sonra ISO 9001:2008 belgesinin alınması ile yenilendi. İlerleyen süreçte kalite, bizim için bir yaşam biçimi haline geldi ve kalite belgelerimize yenilerini eklemeye devam ettik. Dyo olarak süreçlerimizi 6 farklı yönetim sistemi (ISO 9001, ISO /TS 16949, ISO 10002, ISO 14001, TS 18001, ISO 50001 ) ile yönetiyoruz.

Boya sektöründe ilk EFQM Mükemmellik Modelini uygulayan şirketiz ve ilk kez katıldığımız 21. Türkiye Mükemmellik Ödüllerinde 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi almaya hak kazandık.


Çevresel önlemlerin gerekliliğini göze alarak firmanızda uyguladığınız yöntemlerden bahsedebilir misiniz?

Çevrenin korunması Dyonun öncelikli gündem maddeleri arasında yer alıyor. İzmir Çiğli ve Dilovası fabrikalarındaki tüm süreçlerde çevreci uygulamaların yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütülüyor. Üretimden lojistiğe, atık kontrolünden geri dönüşüme kadar birçok alandaki bu uygulamaları çalışanlarımız da sahipleniyor.

Sürdürülebilirlik, Dyonun bir parçası olduğu Yaşar Holdingin ve Dyonun hedefleri içinde önemli bir yere sahip. Tüm üretim süreçlerinde kalitenin esas alınması, verimliliğin arttırılması ve çevrenin korunması amacıyla çalışmalar yürüten Dyo; dünyanın ve çevrenin sürdürülebilirliğinin sağlanması bilinciyle gelecek planlarını şekillendiriyor.

Önceki sorunuzda bahsettiğim diğer yönetim sistemleriyle entegre yürütülen ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ile enerji kaynaklarının etkin kullanımı, enerji tüketiminin kontrol altında tutulması ve enerji yönetim sisteminin performansının sürekli iyileştirilmesi sürecini takip ediyoruz. Sektörümüzde bu belgeye sahip ilk şirket olmamız da çevreye verdiğimiz önemin bir göstergesi.

Ar-Ge çalışmalarımızda; boya ve kaplamaya yeni fonksiyonel özellikler kazandırırken; daha hafif, esnek, dayanıklı, uzun ömürlü olmasının yanı sıra üretim ve kullanım süreçlerinde çevreye dost, yenilenebilir enerji kaynaklarından daha etkin şekilde faydalanabilen malzemeler üzerine yoğunlaşıyoruz. Yürüttüğümüz bu çalışmalar neticesinde 2012 yılında Dilovası fabrikamızdaki çevreci uygulamalarımızla Kocaeli Sanayi Odasının Şahabettin Bilgisu Çevre Büyük Ödülünü almaya hak kazandık. İkinci ödülümüz ise daha önce de bahsettiğim gibi KalDer ve TÜSİAD işbirliği ile düzenlenen 21. Türkiye Mükemmellik Ödüllerinde aldığımız 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi oldu.


Piyasadaki ürünlerinizin uzun vadede varlığını sürdürebilmesi için ne gibi konulara önem veriyorsunuz?

Dyo, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde güçlü bir pazar payı ve marka kimliğine sahip. Şirketimizin büyüme çizgisi ile birlikte yarattığımız yeni ürünler ve alt markalarla da iddialıyız. Bu noktaya ulaşmamızda kalite, yenilik ve teknolojiye verdiğimiz önemin büyük bir katkısı var. Ürün kalitemiz, teknolojik üstünlüğümüz, güçlü bayi ve satış ağımızın yanı sıra Ar-Gedeki gücümüz ve satış sonrası teknik hizmetlerimiz de oldukça etkili.

İş ortaklarımız, bayilerimiz ve müşterilerimizle uzun yıllara dayanan bir işbirliğimiz ve güçlü bağlarımız var. Markamızı, şirketimizi sahiplenen aynı hedefleri paylaştığımız çalışanlara sahibiz. Kurucularımızın bize miras bıraktığı, attığımız tüm adımlarda bizlere rehberlik eden kurumsal değerlerimiz de en büyük farklılıklarımız arasında yer alıyor.