Dersan Genel Müdürü Zafer Keçeler ile Söyleşi

Dersan Genel Müdürü Zafer Keçeler ile Söyleşi

Makine imalatı sektörüne hizmet verme amacıyla yola çıkan Dersan, Dermix markası altında yerli üretime katkıda bulunuyor. Dersan Genel Müdürü Zafer Keçeler, gerçekleştirdiğimiz söyleşide Dersan’ın vizyonu hakkında bilgi verdi.


Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

30 Ağustos 1980, İstanbul doğumluyum. Ticari kariyerime gelince, baba mesleğim olan torna tesviye işine olan aşırı sevgim dolayısıyla çocukluk yıllarımı babamın dükkanında geçirerek kariyerime biraz erken başladım. 13 yıllık evliyim ve iki çocuk babasıyım. CNC işleme teknolojileri uzmanıyım. Yılların verdiği imalatçılık ruhuyla 2008 yılında makine sektörüne girmeye karar verdim. Kardeşim Abdulkadir Keçeler ve babam Kenan Keçeler’in de desteğiyle firmamızı gün geçtikçe daha da üst seviyeye taşıdık. Kısacası kendimi bildim bileli firmamı büyütmek için çaba göstermekteyim.

 

Dersan’ın kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Üretim tesisleri, makine parkı ve istihdam edilen personel sayısı, bunların yanı sıra ciro, üretim hacmi gibi veriler de göz önüne alındığında firmanızın günümüzdeki yapısı nedir?

Firmamız 1980 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Kuruluş amacı makine imalatı sektörüne hizmet vermek olan firmamız, gün geçtikçe tecrübesini artırarak boya tabancaları ve transfer pompaları üretimine başlamış ve sektördeki yerini almıştır. Firmamız, 1996 yılında Türkiye’de bir ilk olan otomatik boya tabancaları (otomatik boya tabancası) üretimini yaparak ve bu ürünlerin patentini alıp, Dermix markasıyla satışa sunmuş bulunmaktadır.

 

2008 yılında boya sektörüne tamamen giriş yaparak, Wagner ve Titan markalarının Türkiye distribütörlüğünü yapmaya başlamıştır. 2010 yılında Kore ve Tayvan’da kendi branşlarında kaliteli ürün sahibi olan firmalara kendi markamız adı altında üretim yaptırarak ürün çeşitliliğimizi daha da arttırdık. 2013 yılında zımpara sektöründe dev bir marka olan Mirka’nın distribütörlüğü, 2014 yılında Wagner markasının amatör ekipmanlarda Türkiye distribütörlüğü ile son hamlemizi yaparak sektördeki yerimizi almış bulunmaktayız. Personel sayımızı her geçen gün arttırarak daha çok firmaya hizmet götürme çabasındayız. Kendi bünyemizde hali hazırda bulunan üretim tesisimiz ile yıllık ortalama 5000 adet otomatik tabanca üretim kapasitesine sahibiz.

 

Dersan başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Firmanızın özellikle boya ve aplikasyon (uygulama) alanlarındaki ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Mobilya, otomotiv, çelik konstrüksiyon, araç üzeri karoser, inşaat, tekstil, ağır sanayilere hizmet vermekte olan firmamız, bu sektörlere boya püskürtme alanlarında destek sağlamaktadır. Ayrıca Dermix marka nozul üretimi ile birçok sektörde yıkama, boyama, nemlendirme, toz çökertme, sisleme gibi birçok çözümde ortaklık sağlamaktadır.

 

Firmamız bünyesinde basınçlı tanklar, yol çizgi makinaları, texture makinaları, elektrikli pistonlu boya makinaları, elektrikli diyaframlı boya makinaları, elektrikli pistonlu hidrolik tahrikli püskürtme makinaları, benzinli pistonlu hidrolik tahrikli püskürtme makinaları, pnomatik pistonlu boya makinaları, pnomatik diyaframlı boya makinaları ve pnomatik diyaframlı transfer pompaları bulunmaktadır. Ayrıca airless, air assisted ve airspray otomatik robot tabancaları ve bu ürünlerin tüm yedek parçaları ile sektöre hizmet vermekteyiz.

 

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Dersan olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Firmamız 2013 yılından önce tüm Ar-Ge çalışmalarını kendi bütçesi ile firma dahilinde yapmaktaydı. 2013 yılında TÜBİTAK ile birlikte bir Ar-Ge projemizi başlattık ve 2014 yılı sonlarında projemizi bitirip, teşekkür belgemizi aldık. Ar-Ge konumuz otomatik hava destekli havasız (air assisted) boya tabancasıdır.

Başladığımız bu projeyi de başarıyla tamamlayarak 2016 yılının ilk çeyreğinde seri üretime geçmeyi düşünmekteyiz.

 

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Yurt içinde ayırt etmeksizin tüm bölgelere hizmet vermekteyiz. Özellikle her bölgede firma ziyaretleri yapan teknik personelimiz bulunmaktadır. Genel olarak ziyaretlerimizde mobilya ve çelik konstrüksiyon firmalarına ağırlık vermekteyiz. Ayrıca İran, Kazakistan, Azerbaycan, Yunanistan gibi komşu ülkelerle boya ekipmanları noktasında ihracatımız bulunmaktadır.

 

Dersan’ın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

İşçi sağlığı ve güvenliği konusunda oldukça hassas bir firmayız. Bunu kanun gerektirdiği için değil, yürütülebilir bir sistem kurmak amacı ile uzun zamandır uyguluyoruz. Firmamız bünyesinde her işçimizi, sağlığı ve güvenliği konularında, uzman arkadaşlarımız tarafından bilgilendiriyoruz.

 

Dersan’ın yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için yatırım planlarınız var mı, varsa nelerdir?

Firmamız yatırım planları oluştururken kalite ve istihdam odaklı hareket etmektedir. Her şeyden evvel millileşmek ilk hedefimiz olmakla beraber, istihdam gücümüzü de arttırmaktayız. İmalat bölümümüzde yapılan Ar-Ge çalışmalarımızı, 2016 yılında seri üretime geçirerek, daha fazla istihdam ve daha kaliteli bir üretim hedeflemekteyiz. Bu konuda katkılarından dolayı TÜBİTAK ve KOSGEB’e gönülden teşekkür eder, tüm imalatçı firmalara da TÜBİTAK ve KOSGEB desteklerinden faydalanmalarını tavsiye ederiz.