Clariant Yeni Teknolojileriyle Dikkat Çekiyor

Clariant Yeni Teknolojileriyle Dikkat Çekiyor

Clariant, yüzey hasarlarına karşı etkili bir koruma ve daha sürdürülebilir kaplama sistemlerine olan talebi karşılamaya yönelik yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı ahşap kaplamalar alanındaki yenilikçi çözümlerini tanıttı.

 

Ceridust® 8090 TP ve en son innovatif ürünlerden 8091 TP Ceridust yenilenebilir kaynaklardan polisakkarite dayanıyor ve gıda üretimiyle çelişmiyor. Bu Ceridust çözümleri, ahşap kaplama üreticilerini biyo-bazlı ahşap kaplama katkılarla performansta bir üst basamağa taşıyor. Ayrıca Ceridust çizilme direnci ve sürtünme katsayısı açısından standart cilaları geride bırakıyor. Ürünlerin etkisi dokunsal ipeksi dokunuştan doğal ahşap yüzey özelliklerine kadar çeşitlilik sağlamak için farklı partikül büyüklüğü dağılımları ile sunuluyor.

 

Bu katkı maddesinin ahşap kaplamalar için daha iri taneli (30 um) sürümü olan 8090 TP Ceridust, pürüssüz ve mükemmel şekilde korunmuş olmasına rağmen işlenmemiş ahşap hissiyatı veriyor.

 

Su bazlı formülasyonlar alanında, mikronize polimer üstün çizilme direnci ile bir arada sürtünme katsayısını arttırır. İnce ezilmiş (8 um) 8091 TP Ceridust yenilenebilir bazlı mikronize polimer, çok yüksek çizilme direnciyle pürüzsüzlüğü birleştiriyor. Bu özelliklere birlikte yüksek matlaştırma verimliliği, üreticiler tarafından daha sürdürülebilir kaplamaların yüksek kalitede formüle edilebilmesine olanak tanımaktadır.

 

Clariant, yeşil kum döküm sistemlerinden BTEX emisyonlarını %80’e kadar azaltılmasına ve optimum üretkenlikle en kaliteli dökümlerin üretilebilmesine olanak sağlayan Clariant LE teknolojisini tanıttı.

 

Dört yıllık kapsamlı saha testleri sonrasında piyasaya sürülen döküm katkıları olan iki katmanlı bentonit çözümleri GEKO® LE ve ECOSIL® LE, düzenleyici emisyon gereksinimlerini ve sağlık ve çevre farkındalığı perspektifinde yeşil kum kalıplamasında ekolojik ayak izini düşürmek isteyen dökümhaneler için eşsiz avantajlar sunmak için tasarlanmış. Kalıp üretim ve ardından gelen döküm ve kalıp malzemesinin ayrılması için kritik öneme sahip bu katkılar, otomotiv sektöründe daha yüksek verimlilik, hassas kalıplar ve ince duvarlı dökümler için çözüm oluşturuyor.

 

2013 yılında Avrupa’da karayolu araç üretiminin %50’den fazlasında yeşil kum dökümü kullanıldı. Clariant LE teknolojisi hassasiyet, pürüzsüz işlenebilirlik ve yüzey işlemi üzerine inşa edilmişt, ECOSIL® parlak karbon yelpazesiyle ve kum döküm için GEKO® bentonit güçlendiricileriyle uyum içinde kullanılmaktadır. LE varyantları daha en baştan yeşil kum sistemlerinde BTEX emisyon oluşumunun önlenmesinde benzersiz özelliklere sahip. Çevre ve döküm çalışanları için fayda sağlayan bu özellik, patentli bir yüksek kaliteli bentonit, grafit, dağıtıcı maddeler ve isteğe bağlı olarak kömür karışımı sayesinde elde ediliyor. Son derece verimli ve diğer katkı maddelerine, bağlayıcı ajanlara, parlak karbon üreticilerine çok daha az ihtiyaç duyuyor.

 

Sonuç olarak, dökümhaneler için optimize toplam maliyet açısından performans ve verimlilik ile ilgili avantajları, örneğin kullanılan kumların mükemmel şekilde geri dönüşümü ve daha az atık üretimiyle daha da geliştirilmiş. Ve en önemlisi, bu teknoloji mevcut yeşil kum sistemlerine yatırım yapmadan dahil edilebilmekte.