Çinko ve Sıcak Galvanizleme

Çinko ve Sıcak Galvanizleme Cinko,Sicak,Galvenizleme
  • Yüzey İşlem
  • Ziyaret: 0
  • Son Güncelleme: 1-10-2013
  • (Puanı 0.0/5 Yıldız) Toplam Oy: 0

Çinko ve Sıcak Daldırma Galvanizlemenin Tanımı, Tarihçesi, Ülkemizde Sıcak Daldırma Galvanizleme Sektörü, Ekonomik ve Çevresel Faydalar

Özet

Demir çelik ürünleri özellikle sanayi devriminden sonra gündelik hayatın pek çok kesiminde artan oranda kullanılmaktadır. Kolay işleme, nakliye, montaj, dayanıklılık ve benzeri avantajlar demir çelik kullanımını arttırmaktadır. Fakat demir çelik ürünlerinin doğaya dönüş arzusu sebebiyle korozyona uğrama zafiyeti vardır. Bu sürecin -demir çeliğin fayda eğrisinin- uzatılması ve dolayısıyla ekonomik ve sosyal getiri elde edilmesi için çeşitli kaplama yöntemleri kullanılmaktadır. Bir metalik kaplama yöntemi olan sıcak daldırma galvanizleme (SDG) bilinen kaplama yöntemleri içerisinde kullanım alanı genişliği ve fayda eğrisi açısından en verimli yöntemlerinden biridir. Bu çalışmada sıcak daldırma galvaniz ve bu yöntemin uygulanmasında hammadde olarak kullanılan çinko hakkında genel bilgiler sunulmaktadır.

1-Çinko Tanımı ve Tarihçesi

Bütün canlı organizmalar için esansiyel bir mikroelement olan çinko, antik çağlardan beri biliniyor. M.Ö. 500 yıllarına ait Comeros harabelerinde çinkodan yapılmış iki bileziğe ve M.S. 79’da yıkılan Pompei harabelerinde ise çinkoyla kaplanmış bir musluğa rastlanmıştır.

Çinko metal olarak 13. yüzyılda Hindistan’da tanınmış ve 16.yüzyıla kadar burada ticari maksatla kullanılmıştır. M.S. 600’lü yıllarda Çinlilerin çinkodan sikke ve aynalar ürettikleri bilinsede Çin’de çinko kullanımı 17. yüzyılda yaygınlaşmıştır.

17. ve 18. yüzyılda önemli miktarlarda külçe çinko Doğudan Portekiz gemileri ile getiriliyor ve Hollandalılar tarafından dağıtılıyordu. Ürün, "Spelter”, "Hint kalayı” gibi değişik isimler altında pazarlandı.

Avrupa’da ilk kez Basilius Valentinius metalik çinkoyu tariflemede "Zinck” terimini kullandı. "Zinck” isminin bir metal olduğu ve bu metalin fiziksel özellikleri Paracelsus (1490-1541) tarafından yazıldı.”Doğanın Mucizesi: Çinko

Kullanıldığı Başlıca Alanlar

*Korozyona karşı korumak amacı ile metallerin galvanizlenmesinde,

*ZnO bileşiği,

Boya, kauçuk, kozmetik, plastik, sabun, ilaç üretiminde, seramik sektöründe,

*Hayvan yemi ve gübre yapımında,

*ZnS bileşiği,

Floresans ozelliğe sahip oldugu icin kol saatlerinde parlak kadranların yapımında, floresans ışıklarda,

*Metal olarak kuru pillerde, bozuk para yapımında,X-ışıkları ve televizyon ekranlarının yapımında,

*Otomobil endüstrisinde (lastik yapımında),

*Alaşımların eldesinde,

• Mineral olarak insan vücudu için önemli bir element olduğundan vitaminlerin hazırlanmasında kullanılmaktadır.

• Biyolojik eser elementler içinde olağanüstü özelliklere sahip olan çinko, tüm hücrelerin büyüme ve replikasyonu için gerekli bir esansiyel elementtir.

2-Sıcak Daldırma Galvanizlemenin Tarihçesi

Galvanizleme işlemi adını 1737-1798 yıllarında Bologna’da yaşamış Luigi Galvani adında İtalyan bir fizikçiden almıştır. Galvani, laboratuvarında bir kurbağa üzerinde test yaparken metal neşterin kurbağa bacağından elektrik aldığını keşfeder. Bu deney ilerde sıcak daldırma galvanizleme yöntemine kadar giden bir dizi buluşun öncüsü olur.


Önce Alessandro Volta, Galvani’nin deneyinde akımın ölü kurbağa bacağındaki sıvı aracılığıyla iletildiğini bulur. Farklı metallerden en etkin elektrik üretenlerin çinko ve gümüş olduğunu keşfeder. 1800’de Volta ilk elektrik pilini, bataryasını tanıttı. Humprey Davy bu elektrik bataryasını bugün elektroliz olarak bilinen tuzları ayrıştırmak için kullandı. Volta’nın elektriğin farklı metallerin temasından üretildiği önemli buluşundan sonra, Volta’nın aküsünde iki metalden birinin her zaman oksidasyondan korunduğu bildirildi.

1742’de P.J. Malouin adlı bir Fransız kimyacısı, French Royal Akademi’ye yaptığı bir sunumda demirin eriyik çinkoya daldırılarak kaplanması metodunu tanımlamıştır.

Paris’te çalışan bir inşaat mühendisi olan Stanislaus Sorel, demiri pastan koruma metodu için 10 Mayıs 1837’de bir patent dosyası aldı. Patent demirin galvanik koruma için erimiş çinko havuzunda kaplanmasıyla ilgiliydi. Bu, sıcak çözelti galvanizleme yönteminin atasıydı.

Galvanizlemenin Tanımı Sıcak daldırma galvanizleme Sorel’in keşfinden bu yana, dünya çapında korozyondan koruma yöntemi olarak büyük bir başarıyla uygulanmaktadır. Bilinen en uzun ömürlü ve ekonomik kaplama yöntemi olan galvanizleme, basit anlamda fiziksel ve kimyasal özellikleri uygun metal ürünlerin yaklaşık 4500C’de ergimiş çinko banyosuna daldırılmasıyla oluşan reaksiyon sonucu ortaya çıkan kaplama şeklidir.SDG’nin Başlıca Kullanım Alanları:

*İnşaat, çelik konstrüksiyon yapılar, endüstriyel tesisler,

*Enerji nakil hattı ve aydınlatma direkleri, elektrik enstrümanları,

*Taşımacılık, demiryolu, havayolu ekipmanları,

*Tarım hayvancılık sektörü,

*Kent mobilyaları, park bahçe ekipmanları, korkuluklar.

Sıcak Daldırma Galvanizlemenin Faydaları:

SDG’nin Seçimi İçin 10 İyi Neden

1. Uygun fiyat,

2. Uzun ömür,

3. Güvenilirlik,

4. Uygulama hızı,

5. Kaplama tokluğu,

6. Hızlı montaj,

7. Bütünsel kaplama,

8. Çok yönlü koruma,

9. Kalite kontrolde kolaylık,

10. Düşük servis maliyeti.      Bünyamin Halaç
      İş ve Pazar Geliştirme Koordinatörü