Boyahane Kimyasalları, Boya Çamuru Ayırıcı Sistemler ve Dozaj Pompaları


Tuğba Şimşek / Genel Koordinatör/  - Teknomet Kimya Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.


Boyahane Kimyasalları, Boya Çamuru Ayırıcı Sistemler ve Dozaj Pompaları

Teknomet Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti. boya çamuru ayırma prosesleri, boya çürütücü kimyasallar, boya ayırıcı sistemler, dozaj pompaları, geri dönüşüm ve boya tesisleri, kabin koruma kimyasalları, yüksek performans yağları konusunda satış, pazarlama ve teknik destek hizmetlerine sahiptir. Firmamız; otomotiv, otomotiv yan sanayi, beyaz eşya, gıda, ambalaj ve birçok endüstriye uzman kadrosu, teknik destek deneyimi, ilgi, bilgi ve sürdürülebilirlik ilkesi ile hizmet vermektedir. Ana ürün gruplarımız arasında yer alan boya çürütme ve yüzdürme kimyasalları (boya koagülasyon ve flokülasyon kimyasalları), boya çamuru ayırma sistemleri, dozaj pompaları, otomasyon sistemleri, köpük kesiciler, biyositler, boya sökücüler, kabin kaplama kimyasalları (boya & toz tutucular), konveyör yağları, yüksek sıcaklık gresleri, bakım grubu ürünleri konularında iş ortaklarımız için farklı alanlarda birbirini tamamlayan uzmanlıklarımızla, tek kaynaktan güvenilir çözümler sunan güçlü bir "Çözüm Ortağı” statüsündeyiz.


Boyahane Kimyasalları

  • Boya Çürütücü ve Yüzdürücüler (Koagülantlar ve Flokülantlar), Köpük Kesiciler ve Biyositler, Boya Sökücüler,
  • Boya Tutucular (Toz Tutucu Ürünler/Kabin Kaplama Kimyasalları),

Atıksu Arıtma Kimyasalları.

Boya koagülasyon ve flokülasyon (boya çürütücü ve yüzdürücüler) kimyasalları atık boyayı sudan ayırmak üzere formüle edilmiş, sulu boyahane kabinlerinde çamur alma sistemlerinde kullanılan kimyasallardır. Boya çürütme kimyasallarının amacı, katının koagülasyonu ve adsorbe olan suyun açığa çıkarılması ile boya ve suyun birbirinden yrışmasını sağlamaktır. Bu işlem en az bir kimyasalın kullanımı ile sağlanabileceği gibi boya tipi, müşteri beklentisi ve çamur alma yöntemine bağlı olarak birden fazla kimyasalın kullanımı ile de sağlanabilmektedir.

Teknomet Kimya olarak biz, birçok boya tipi ve tesis üzerinde yapılan çalışmalarımız sonucunda en az üç farklı tipte (çürütme, yüzdürme, pH düzenleyici, vb.) kimyasalın kullanımı ile elde edilen sonuçları tek ürün kullanımı ile gerçekleştirebilecek ürünler tasarlıyoruz, geliştiriyoruz, üretiyoruz ve müşterilerimize satış sonrası teknik destek hizmeti ile sunuyoruz. Bu alanda kullanılan ürünlerimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarına minimum maliyet ve maksimum performans ile cevap vermek esası üzerine geliştirilmiştir.

 

Boya çürütücü kimyasallarımızın sağladığı avantajlar;

• Tek ürün kullanımı ile kimyasal maliyetinin düşürülmesi,

• Atık maliyetinin azaltılması,

• Atık boya yapısının tamamen bozulması ve tek hamlede çürütme ve yüzdürme işleminin gerçekleştirilmesi,

• Arıtmaya gönderilen su kalitesinin arttırılması,

• Doğru ve yeterli miktarda kullanım ile işçilik maliyetinin azaltılması,

• Sistem temizlik periyotlarının uzatılması,

• Sistem temizlik süresinin kısaltılması,

• Sistem suyunun daha uzun sürede değişimi ile sağlanan su tasarrufu,

• Katı atık maliyetinin düşürülmesi,

• Çevreye verilen zararın minimuma indirilmesidir.


Boya Çamuru Ayırıcı Sistemler (Boya Çamuru Sıyırıcı Sistemler)

Boya sıyırıcı (boya ayırıcı) sistemler, otomatik olarak boya çamurunu ayırarak, boya kabininin ömrünü uzatan, kabin içinde bulunan suyun sürekli temiz kalmasını sağlayan sistemlerdir. Paslanmaz çelikten imal edilir ve bütün su perdeli, su geçişli (venturi tip) kabinlere bağlanabilir. Su bazlı, solvent bazlı ve vernik gibi tüm boya tiplerine uygundur. Boya çamuru ayırıcı sistemler, suya düşen boyanın yapışkanlığını ve boyar özelliğini yok eden, hatlarda olası yapışma ve tıkanmayı engelleyen boya çürütücü (koagülant) kimyasallar ve bu ürün grubuna bağlı boyanın üst faza çıkmasını hızlandıran boya yüzdürücü kimyasallar ile uyumlu çalıştırıldığında maksimum verimin elde edilebileceği, düşük işletme maliyeti ile tercih edilen sistemlerdir. Boya çamuru ayırıcı sistemlerin (boya sıyırıcılar) çalışma prensibi, boyanın sudan ayrılması ve suyun geri kazanılması esasına dayanır. Boyalı su karışımı, boya çürütücü ve yüzdürücü (koagülasyon) kimyasalların dozajı ile koagüle ve floküle edilir. Kimyasal muamelesi ile boyar özelliğinden ve yapışkanlığından arındırılan boyalı su sistem tankı olarak adlandırılan karışım havuzundan boya çamuru ayırıcıya gelir. Biriken bozunmuş boya atıkları boya çamuru ayırıcı makinasının pnömatik ya da elektrikli olarak çalışan kelepçeleri yardımıyla makinanın dışına atılır. Böylece boyanın drenajı sağlanmış olur ve boyadan arındırılmış olan su, tekrar boya makinasına gönderilir. Boya Çamuru Ayırıcı sistemlerimizin sağladığı avantajlar; • Atık su maliyetinin azaltılması: Sistemlerde biriken boya sebebiyle sıklıkla değiştirilen sistem tankı suyunun 1 yıla kadar uzatılması ile gelen atık su maliyet avantajı.

 

• Boya çamurunun otomatik olarak alınması: Beklentiye uygun yapıda ve kişi insiyatifinden büyük oranda bağımsız çamur alma işleminin gerçekleşmesi ile gelen işçilik ve zaman kazancı.

• Atıksu arıtmaya gönderilen su kalitesinin arttırılması.

• Doğru ve yeterli miktarda kimyasal kullanımı ile işçilik maliyetinin azaltılması.

• Doğru ve yeterli miktarda kimyasal kullanımı ile sistem temizlik periyotlarının uzatılması.

• Doğru ve yeterli miktarda kimyasal kullanımı ile sistem temizlik süresinin kısaltılması.

• Doğru ve yeterli miktarda kimyasal kullanımı ile kabinlerdeki pompa, nozul ve borularda tıkanıklık oluşmaması.

• Doğru ve yeterli miktarda kimyasal kullanımı ile boyanan parça üzerinde oluşabilecek boya hatalarının ortadan kaldırılması.

• Konusunda uzman ekipler tarafından sistem kontrolünün düzenli olarak yapılması.

• Katı atık maliyetinin düşürülmesi.

• Çevreye verilen zararın minimuma indirilmesi.


Dozaj Pompaları

Sektör liderleri arasında yer alan Milton Roy Europe marka dozaj pompalarının satış ve satış sonrası teknik destek hizmetini veriyoruz.