BPC firması Genel Müdürü Murat Önel ile Röportaj

BPC firması Genel Müdürü Murat Önel ile Röportaj


Sayın Murat Önel, okuyucularımıza kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz? Eğitim durumunuzdan, profesyonel özgeçmişinizden…


1978 Kayseri doğumluyum. Ailem uzun yıllardır sektörde boya ticareti yapmaktaydı. Lise yıllarımda Boyasan’da farklı işlerde çalışarak kariyer hayatıma başladım. Bu benim iş ve yönetim temellerini öğrendiğim ilk deneyimim oldu. 1995 yılında üniversitede İşletme eğitimi aldım. Bu yıllarda da Boyasan’da çalışmaya devam ettim. Hem okul yıllarımda çalışarak hem de sektörde uzun yıllar bu işi profesyonel olarak yaparak boya ve kaplama teknolojisi üzerine ciddi deneyimler kazandım. Firmamızın önce ticaret daha sonra üretim yapması benim en büyük şansım oldu. Hem tüccarlığı hem de sanayiciliği tecrübe ettim.


Firmanızın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

Boyasan Kimya Sanayi Ltd. Şti. 1969 yılında Kayseri’de sanayi boyaları satışı için pazarlama şirketi olarak kurulmuştur. Boya sektöründeki gelişmeleri yakından izleyerek, çalışma alanını genişletip 1995 yılında elektrostatik toz boya pazarlamasına da başlamıştır. Bu süre içinde, elektrostatik toz boya alanında da deneyim kazandık. Firmamız, 2004 yılında, Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde yer alan toplam 5000 metrekare alan içerisinde BPC markası ile elektrostatik toz boya üretimine başlamıştır. İlk ihracatımızı yaptığımız 2006 yılından bugüne kadar çalışmalarını hızla geliştiren şirketimiz Rusya, İran ve Cezayir başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapmaktadır. 2011 ve 2012 yıllarında yapmış olduğumuz yatırımlarla yıllık üretim kapasitemizi 8000 tona çıkarmış bulunmaktayız. Bugün BPC toz boya kalite standartlarını koruyarak çevre dostu, müşteri odaklı, ekonomik ürünler ve kısa teslim süresi ile geniş bir ürün yelpazesinde çalışmaktadır.


BPC olarak vizyon ve misyonunuz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Elektrostatik toz boya teknolojisi dünyada kullanımı hızla yaygın hale gelirken ülkemizde de sanayi kuruluşlarında önem kazanmaya başladı. Bu ilerleme ve süreçte BPC adı altında güçlü bir ekiple yerimizi almış bulunmaktayız. Bu gelişimde ülkemize önemli bir konum sağlayabilmek adına doğru ekiple sınırlarımızı çizip hedeflerimizi tüketicinin beklentileri doğrultusunda titizlikle belirledik. Geride bıraktığımız son birkaç sene içinde kritik ve isabetli kararlar alarak önemli gelişmeler katettik.


Ürün ve ürün gruplarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bugün BPC toz boya mattan parlağa tüm RAL renklerinden özel efektlere kadar geniş bir ürün yelpazesinde çalışmaktadır. Geliştirdiğimiz ve üretmekte olduğumuz ana ürünler şu şekilde sıralanabilir: İnsan sağlığına zararsız ağır metal içermeyen ürünler, TGIC içermeyen BPCOATTF serisi, yüksek ısıya dayanıklı boya, anti bakteriyel toz boyalar, dış kullanım için yüksek reaktif polyester toz boya, BPCOAT–BM serisi adı altında bonded metalik toz boya, çizilmeye dayanıklılık için son teknoloji ile geliştirilen BPCOATMR (tırnak çizilme direnci) serisi.
ArGe faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Üretim kapasiteniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Tesisimiz, müşterilerimizin gereksinim ve isteklerini karşılamak için yapılanmıştır. Yetenekli, deneyimli ve çapraz eğitimli çalışanlarımız, sanayi için akıllı ve yenilikçi çözümler sunmak adına çalışır. En son teknolojiye sahip ekipmanlarımız ise buna olanak sağlar. Müşteri odaklı Araştırma & Geliştirme çalışmaları ile kaliteli ürünleri, ekonomik olarak sunma amacında olan şirketimiz, bugün yıllık üretim kapasitemizi 8000 tona çıkarmış bulunmaktadır.


Çalışan profilinizden bahsedebilir misiniz?

35 yaş ortalamasıyla genç, dinamik, işbirliği ve iletişime önem veren büyük bir aileyiz. Ekibimiz %20 mühendis ve uzman teknik personel, %60 idari ve destek hizmet personeli ve %20 satış personelinden oluşmaktadır.


Üretim yapan bir firma olarak, çevre konularıyla ilgili firmanızın aldığı önlemler nelerdir? Çevre ile ilgili sosyal sorumluluk projeleriniz mevcut mu? Elektrostatik toz boyanın geri dönüşümü ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Uçucu organik çözücülerin kullanımı ile ilgili insan sağlığı ve çevre kirliliği konusunda artan endişeler nedeniyle toz kaplama teknolojisinin kullanımında önemli bir artış gözlenmektedir. BPC Toz Boya olarak çevre dostu ürünler üretmeye çalışıyoruz ve konuyla ilgili yeni çözümler sunmak adına ciddi ArGe çalışmaları yürütüyoruz: enerji kullanımında verimliliğin artırılması, yüksek kalitede toz boya ürünler ile uygulama sorunlarını azaltıp boyama verimliliğini arttırmak, transfer verimliliğini arttırıp geri dönüşüm(atık) miktarını azaltmak, toz boyada ağır metal içeriğini tamamen kaldırmak, kurşunsuz ürünlerin görünüş, renk ve tonlarının iyileştirilmesi. Genel anlamda, elektrostatik toz boya üretimi ve kullanım prosesi çevre dostudur. Uygulamada atmosfere karışabilecek tehlikeli atık ya da bileşikler oluşmaz. Toz boya işleminde çok az da olsa oluşabilecek herhangi bir atık kolayca ve güvenli bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Ayrıca toz boyanın yaklaşık % 95’i geri dönüştürülerek kullanılabilir ve bu nedenle, çevre için zararlı olabilecek atıklar büyük ölçüde azalır.


Hedef ve projeleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

BOYASAN olarak ilgili tüm sektörlerde konumumuzu korumak ve güçlendirmek için sürekli ciddi ArGe yatırımları yapıyoruz. Araştırmalarımız içerisinde yüksek kaliteli ürünler (örneğin çevreye direnç, yeni estetik görünümde boyalar), kaplamanın nihai ürünün önemli parçası kabul edilen alanlar için yüksek kalitede ürünler (örneğin deniz, otomotiv, mimari pazarlar) ve müşterilerimizin işlem maliyetlerini düşürmek (düşük sertleşme sıcaklığı). Bugün, BPC ürünleri en iyi şekilde belirlenmiş fiyat ve ürün özellikleri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir.

Sanayi boyaları sektörünün Türkiye’deki konumu ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye büyüme potansiyeli olan büyük bir pazar ve endüstrinin her alanında kendini gösteriyor. Kaplama alanında her türlü teknoloji (toz boya, su bazlı ve solvent) kullanılmaktadır. Ancak, Türkiye’de de düşükVOC (uçucu madde) ve çevre bilinci yönündeki artışlar toz boya tüketimini hızlandırmıştır. Dünyada, kompozit ve plastik kullanımında hızla gelişen bir eğilim var. Çünkü bu materyaller genellikle iklim ve olumsuz ortamlarda daha iyi direnç sağlar ancak metal yüzeylere göre darbe ve bükülmelere düşük direnç gösterirler. Türkiye’de üretilen toz boyanın büyük kısmı metal sanayinde kullanılıyor. Ama yakın gelecekte Türkiye’de de bu durum değişecektir, metalden plastiğe doğru bir değişim olacaktır.2013 ilk yarıyılı nasıl geçti?

Yılın ilk yarısı beklentilerimizden daha iyi geçti. Bu dönemde satış cirolarımızda %12’lik artış gerçekleşti. Yılın ikinci yarısının ilk yarıya kıyasla daha iyi geçeceğini düşünüyoruz.


Son olarak, sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

2013 yılının 1214 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan PaintExpo fuarında üretmekte olduğumuz elektrostatik toz boyaların tanıtımını yapacağız. Önümüzdeki yıllarda şekillenecek olan, daha az enerji kullanma, insan sağlığına ve doğaya dost olma ve işletmeler için verimliliği arttırma yönündeki ArGe çalışmalarımız hızla ilerlemektedir. Özellikle elektrostatik toz boyada yeni gelişmekte olan ahşap desen uygulamaları için BPCOAT – WE ürün serilerimiz, metalik boya uygulamalarında BPCOATBM ürün serilerimiz ve kurşun benzeri ağır metal içermeyen böylece insan sağlığına zarar vermeyen doğa dostu BPCOATTF serisi ürünlerimiz ön planda olacak.

 
Murat Önel
BPC firması Genel Müdürü