BOYSİS Satış Muduru Semih Şenocak ile keyifli bir roportaj gercekleştirdik.

BOYSİS Satış Muduru Semih Şenocak ile keyifli bir roportaj gercekleştirdik.

BOYSİS Satış Muduru Semih Şenocak ile boya ve boyahane sistemleri uzerine bir roportaj gercekleştirdik. Semih Şenocak, BOYSİSin yurt ici ve yurt dışında gercekleştirdiği başarılı tesis kurulumları ve Ar-Ge alanındaki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.


Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İstanbul Universitesi Makine Muhendisliği bolumunden mezunum. Yuksek lisansımı da yine Makine Muhendisliği uzerine yaptım. Bir sure ısıtma sektorunde calıştım. 15 yıldan fazladır boyahane sektorundeyim. Boyahane sektorunde calışmaya bu sektorde ekol olan BES firmasında başladım. 2005 yılında BES faaliyetlerini sona erdirince calışmaya Boysis firmasında devam ettim. Halen Boysis firmasının Satış Muduruyum.


Firmanızın kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Üretim tesisleri, makine parkı ve istihdam edilen personel sayısı, bunların yanı sıra ciro, üretim hacmi gibi veriler de göz önüne alındığında firmanızın günümüzdeki yapısı nedir?

Turkiyede profesyonel manada boyama tesisleri kuran ilk yerli firmalardan biri BEStir. BESin ekonomik krizler nedeniyle kapanmasından sonra sektorde oluşan boşluğu buyuk olcude Boysis doldurmuştur. BESin sektorun lideri olmasını sağlayan politikasını devam ettiriyoruz. Bu politika, tesisleri kurarken prosesin gerektirdiği ekipmanı ust kalitede kullanarak kullanıcıya yıllarca sorun cıkarmayan ve kaliteli urun almasını sağlayan tesisler kurmaktır. Bu anlayışından dolayı Boysis, 2000 yılında kurulmasından bu yana kaliteyi onceleyen firmalara tesisler kurmaktadır. Muşteri portfoyunu Turkiyenin onde gelen firmaları ile Avrupa ulkeleri, Rusya, İran gibi ulkeler oluşturmaktadır.

 

Boyahane sektoru literaturu tam oturmuş bir sektor olmadığından tecrubenin onemi cok daha fazla. Her urunun kendine has boyama prosesi var. Bu prosesleri gercekleştiren uniteler ise binlerce bileşenin bir araya gelmesinden oluşuyor. Bu sureclere ve bileşenlerine hakim değilseniz cok yanlış işler yapmanız muhtemel. Boysis, BESten devraldığı bilgi birikimini yenilikci yapısıyla geliştirerek daha ileri noktalara taşıdı. Bunu da 20-30 yıldır boyahane işleri yapan personelinin tecrubesine borclu. 7si makine 2si elektrik elektronik muhendisi olmak uzere 32 teknik personelimiz var. Bunun yanında teknolojiyi iyi kullanan tesis altyapısı da kaliteyi yukselten bir faktor. Bandırma Organize Sanayi Bolgesinde 50,000 m2 fabrika alanımız var. Bunun şimdilik 7,000 m2si kapalı 5,000 m2si acık kullanım alanı. Lazer kesim makinası, Roll Forming hattı, PVC otomatik kaynak ve bukum makinaları ile yuksek kaliteli uretim sağlıyoruz. Mavi yakalı personel sayısı zaman zaman farklılık gostermekle birlikte 60 civarı sabit bir işci kadromuz var. Bandırmada 6-7 tane fabrika iş yukumuze gore bize imalat hizmeti veriyor. Firmamızın merkezi İstanbulda. İdari birimler, satış, planlama, satın alma, muhasebe ve proje departmanları İstanbuldaki merkezimizde. Uretimle ilgili bolumler ise Bandırmada yer alıyor.


Bu teknik ve personel altyapısıyla yılda yaklaşık 20 Milyon Euro ciro yapıyoruz ve bunun buyuk bolumu ihracat olarak gercekleşiyor.


Firmanız başlıca hangi sektorlere, ne tur urunler sağlıyor? Firmanızın urun, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Ust başlık "boyahane olmak uzere boyahaneyi oluşturan tum bileşenler bizim faaliyet kapsamımıza giriyor. Bunlar kimyasal yuzey hazırlama hatları, fırınlar, yaş boya sistemleri, toz boya sistemleri, kataforez tesisleri, eloksal hatları, asit piklaj hatları, konveyor ve transfer sistemleri, robotik otomasyon uniteleri, arıtma sistemleri, iklimlendirme ve havalandırma sistemleri olarak sayılabilir. Bunların arasında cok yuksek korozyon dayanımı sağlayan ve ozellikle otomotiv ve beyaz eşya sektorlerinde yaygın kullanılan kataforez tesisleri, kendi kendini temizleyen ve hızlı renk değiştirebilen PVC toz boya kabinleri, yaş boya tesislerinden egzoz edilen solventli havanın arıtılması icin kullanılan biyolojik solvent arıtma sistemleri ve cok yuksek hassasiyet gerektiren plastik parca boyahaneleri ayrıştığımız ve iddialı olduğumuz urunler.


İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında firma olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Firmamızın yenilikci yapısından bahsetmiştim. Bu yapısı sayesinde Turkiyede bircok ilke imza atmış bulunuyoruz. Hızlı renk değiştiren PVC toz boya kabinlerini yerli olarak geliştiren ilk firmayız. Bu konuda TUBİTAKtan Ar-Ge teşviki aldık, ayrıca patentimiz var.


Boyahanelerden egzoz edilen karbon bazlı kirleticilerin (solvent vb.) arıtılması ve emisyon değerlerinin Avrupa Birliği Standartlarına uygun hale getirilmesi konusunda son derece ekonomik bir alternatif olan biyolojik arıtma yontemini Turkiyede uygulayan tek firmayız. TAI ucak fabrikamızda kurduğumuz bir biyoarıtma sistemi yaklaşık 400,000 m3 havayı arıtıyor. Sektorumuzun yapısı gereği hemen hemen her tesis kendine ozgu bir Ar-Ge calışması gerektiriyor. Orneğin Almanyada iki ayrı firmaya kurduğumuz Ruzgar Enerji Santralinin kanadının tam otomatik hazırlanması ve boyanması (-ki boyanacak malzemenin boyu 65 metredir); Tırsan, ULS Treyler ve Temsa firmalarına kurduğumuz tam otomatik yuzey hazırlama ve kataforez tesisleri (kataforez tank kapasitesi 250 tondur); RMK Marin firmasına kurduğumuz yat pişirme fırını (6,000 m3 hacimli fırında ±2˚C sıcaklık hassasiyeti) sayılabilir. 


Ozel bir akıllı konveyor sistemi olan Power&Free konveyorun tamamen yerli uretilmesi, beyaz eşya sektorunde kullanılan akışkan yataklı daldırma toz kaplama sistemleri, PLC kontrollu tam otomatik calışan akıllı kreyn sistemleri tamamen yerli muhendislik calışmaları ile ortaya koyduğumuz spesifik Ar-Ge calışmalarımız arasındadır.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Batı Avrupa ulkelerine (İngiltere, Fransa, Almanya, Polonya gibi) yuksek teknoloji urunu olan boyama tesisleri ihrac eden tek yerli firmayız. Yine yuksek muhendislik altyapısı gerektiren kataforez hatlarını Rusya, İran gibi ulkelere ihrac eden tek Turk firmasıyız. Turkiyede ise yuksek muhendislik gerektiren projelerde firmamız tercih edilmektedir. Ozellikle otomotiv, beyaz eşya, aluminyum

Ozel bir akıllı konveyor sistemi olan Power&Free konveyorun tamamen yerli uretilmesi, beyaz eşya sektorunde kullanılan akışkan yataklı daldırma toz kaplama sistemleri, PLC kontrollu tam otomatik calışan akıllı kreyn sistemleri tamamen yerli muhendislik calışmaları ile ortaya koyduğumuz spesifik Ar-Ge calışmalarımız arasındadır.


Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Batı Avrupa ulkelerine (İngiltere, Fransa, Almanya, Polonya gibi) yuksek teknoloji urunu olan boyama tesisleri ihrac eden tek yerli firmayız. Yine yuksek muhendislik altyapısı gerektiren kataforez hatlarını Rusya, İran gibi ulkelere ihrac eden tek Turk firmasıyız. Turkiyede ise yuksek muhendislik gerektiren projelerde firmamız tercih edilmektedir. Ozellikle otomotiv, beyaz eşya, aluminyum  enerji maliyetlerinin minimize edilmesi, cevreye zararlıatıkların minimum oranda oluşmasıve bertaraf edilmesi, calışma ortamlarının calışan acısından guvenli ve ergonomik olması tesis tasarımlarında en onem verdiğimiz hususlardır.Firmanızın yatırım planlarınızı oluştururken hangi kriterlere öncelik veriyorsunuz? Önümüzdeki dönemler için yatırım planlarınız var mı, varsa nelerdir?

Bizim birinci onceliğimiz bize gosterilen teveccuhu karşılayacak uretim kapasitesi ve kaliteyi sağlayacak altyapıyı oluşturmaktır. Bir şeyi bir şekilde yaparsınız, ama aynı işi başka bir ekipman

kullanarak daha kısa surede daha kaliteli yapabiliyorsanız o ekipman yatırımını yapmalısınız. Buna makine ve techizat yatırımı olduğu kadar yazılım ve modernizasyon yatırımı da dahildir, yetişmiş personel yatırımı da dahildir. Bu yıl gelen talepleri karşılama konusunda fabrika alanımızın zorlandığını tespit ettik. Fabrikamızın kapalı alanının %50 arttırılmasını duşunuyoruz.