Axalta Boya Ülke Satış Müdürü Güldem Acet'le keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

Axalta Boya Ülke Satış Müdürü Güldem Acet'le keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

Axalta Boya Ülke Satış Müdürü Güldem Acet’le keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Güldem Acet, Axalta Boya’nın ürün ve hizmetleri hakkında bilgi verdi ve Türkiye pazarını değerlendirdi.


Okuyucularımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1968 Karamürsel doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Boya sektöründe ve aynı firmada 22 yıldır çalışmanın gururunu yaşıyorum. Axalta Boya Sistemlerinde Endüstriyel Boyalar Satış Müdürü olarak görevime devam etmekteyim.


Axalta Boya’nın kuruluşundan bu yana gelişim süreci ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Axalta bir buçuk yıldır bağımsız bir şirket olarak büyümektedir. Örneğin Çin, Almanya, Brezilya ve Meksika’da kapasitemizi genişletmek için yatırım yapmış durumdayız. Boyaların çevresel zararlarını azaltmak ve müşteri verimliliğini arttırmak için tasarlanmış formülasyonlar ile dünya çapında müşteri taleplerini yükseltecek su bazlı boyalar üzerinde odaklanılmıştır. Çin’de pazarın ihtiyaçlarına karşılık vermek amacıyla toz boya üretimi için iş ortaklığı yenilenmiştir.


Hangi sektörlere hitaben üretim yapıyorsunuz? Ürün gruplarınız ve hizmetleriniz hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz?

Axalta, son kullanıcı pazarındaki müşterilere geniş yelpazede hizmet vermektedir. Bizim ulaşım sektörüne yönelik boyalarımız, hem OEM hafif ticari araçları hem de ağır kamyonlar, otobüsler, araçlar ve raylı araçlar gibi ticari araç üreticileri için uygulamaları desteklemektedir. Ürünlerimiz ile birçok endüstri müşterilerine hizmet vermekteyiz. Ürünlerimiz ayrıca, jeneratörler ve motorlar için elektrik izolasyon boyaları, bina cephe uygulamaları ve diğer dış mekan kullanımları, denizaltı, yer altı petrol ve gaz boru hatları için kaplamaları içermektedir.


Laboratuvar ve Ar-Ge faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Üretim kapasiteniz hakkında ne söyleyebilirsiniz?

7 ana araştırma merkezine ek olarak yerel müşteri sorularına hızlı cevap verebilen teknik analitik laboratuvarlar aracılığıyla dünya çapında Ar-Ge çalışmaları yürütülmektedir. Dört kıtadaki 7 laboratuvar, gelişen müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için bilim adamlarımızın uzmanlığından yararlanarak tüm ürün gruplarında ürünlerin iyileştirilmesine ve geliştirilmesine olanak sağlar.


Müşteri portföyünüzden bahsedebilir misiniz? Müşterilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetler nelerdir?

Bizim boyalarımız neredeyse tüm dünyanın önde gelen otomobil üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Yakın zamanda global olarak elektrokaplama boyalarımızı tek isim olarak AquaEC™ adı altında yeniden piyasaya tanıttık. Yakın zamanda meydana gelen Çin’deki yeni girişimler de dahil olmak üzere küresel ölçekte Voltatex® markalı elektrik izolasyon portföyümüzün mevcudiyetini genişlettik. Imron® markamız ise hem OEM hem de ticari araçlar pazarındaki satış sonrası müşterilerine hizmet vermektedir. PercoTop® markamız, genel endüstri segmentindeki müşterilerin yanı sıra römorklar, binalar ve ACE OEM müşterileri gibi farklı müşterilere de hizmet vermektedir. Toz boya alanında ise, çevreye dost ürünler sunan Alesta® ZeroZinc tanıtılmıştır. Axalta ayrıca birçok tamir boyası markasını da bünyesinde bulundurmaktadır.

 

Müşterilerinize satış sonrası teknik destek sağlıyor musunuz?

Elbette satış sonrası destek sağlamaktayız ve bu bizim müşteri hizmetlerimizin en önemli unsurudur. Ürünlerimiz mükemmel sonuçlar sağlayacak şekilde formüle edilmiştir ve tabii ki de ürünlerimizin doğru kullanımı da önemlidir. Ayrıca Türkiye’deki Şekerpınar ofisimizde eğitim merkezimiz de bulunmaktadır.


Günümüzde yaşam kaynaklarımızın tehlike altında olması nedeniyle, çevresel önlemlerin gerekliliği daha da artmış durumda. Firma olarak, bu konuda çalışmalarınız bulunmakta mıdır?

Çevreye dost tasarlanmış ürünleri geliştirmek için müşteri ihtiyaçlarına ve son bilimsel araştırmalara önem vermekteyiz. Bununla beraber su bazlı ürünlerimiz de bulunmaktadır, ayrıca AquaEC 3000 ürünümüz kalay içermemekle birlikte yıllardan beri başarı ile piyasada kullanılmaya devam etmektedir. Ürünlerimiz, enerji kullanımını azaltmaya ve üretim prosesindeki adımları azaltarak verimliliği arttırmaya yardımcı olmak için dizayn edilmiştir. Alesta gibi toz boya markalarımız ise düşük VOC’li ve çevre zararları olmaksızın yarar sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.


Axalta Boya olarak sosyal sorumluluk projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Axalta, bağımsız bir şirket olarak 2013 yılı girişimlerini kapsayan ilk "Sürdürülebilirlik Raporu”nu 2014 yılı başında yayınlamıştır. Önemli sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktan gurur duyuyoruz. ISO 14001 sertifikasıyla güçlü bir çevre, sağlık ve güvenlik kültürüne sahibiz. Bizim ürün yönetimimiz Amerikan Kimya Birliği kurallarını takip etmektedir. ISO 9001 sertifikasına sahip tesislerimiz ve ürün kalite programlarımız ile sektörde yerimizi almış bulunuyoruz. Bunlar müşteri hizmet programlarımızdan sadece bir kaçıdır.


Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz? Pazar payında en çok hangi ülkeler yer almaktadır?

Dünya çapında 130’dan fazla ülkeye Axalta ürünlerinin satışı gerçekleşmektedir. Türkiye olarak, otobüs, römork, otomotiv yan sanayi ve ACE sektörüne ürün tedarik etmekteyiz.


Çalışan profiliniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Axalta 100’den fazla ülkedeki çalışanlarıyla hizmet vermektedir. Liderlik takımı, 25 kadın üyesi bulunan 130 yönetici ile temsil edilmektedir.

 

İş güvenliği ile ilgili firmanızın uygulamaları bulunmakta mıdır?

2013 Sürdürülebilirlik raporunda da belirtildiği gibi, iş güvenliği alanında güçlü kayıtlara sahibiz. Örneğin, 35 üretim tesisinde herhangi bir iş günü kaybı olmaksızın üst üste 522 gün çalışma ile 2013 yılı sona ermiştir.


Türkiye’deki yaş boya sektörü hakkında neler söyleyebilirsiniz? Türkiye pazarı Axalta Boya için ne ifade etmektedir? Türkiye’nin dünya üzerindeki konumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye coğrafi konumu gereği büyümeye açık ülkelerin başında yer almaktadır. Bu büyüme potansiyeli içinde "Axalta” olarak lider pozisyonda ilerlemek ve büyümek hedefimizdir.


Firmanızın vizyonu, misyonu ve kalite politikası hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kaliteli üretim için ISO 9001 sertifikamızla gurur duyuyoruz fakat daha iyisini yapmak için daha da uğraşıyoruz. Sadece ürün kalitesi ile sınırlı değil ancak metrik aralığında müşteri deneyimlerimizi geliştirmeye odaklanmış bulunmaktayız. Teknik eğitim, satış sonrası destek ve alanında başarı sağlayacak zamanında teslim gibi diğer kaynaklar ile en iyi çözümleri müşterilerimize sunmak istiyoruz.


2014 yılı firmanız için nasıl geçiyor? Yeni projeleriniz var mı? Bahsedebilir misiniz?

Daha önce de belirtildiği gibi, Axalta 2014 yılı içerisinde büyümeye devam etmiştir. Biz 4 kıtada üretim potansiyeli oluşturmak, yeni yaş ve toz boyaları piyasaya duyurmak ve iş ortaklığımızı güçlendirmek üzerine birçok yatırım yaptık. Hedefimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak olmuştur ve şimdiye kadar bu yılki taahhütlerimizi yerine getirdiğimizi söylemek isterim.


Sektöre ulaştırmak istediğiniz mesajınz var mı?

Axalta an itibariyle yeni bir kimlik olmasına rağmen aslında 145 yıllık deneyimi bünyesinde barındırmaktadır. Bugün ve gelecekte de aynı kalitede ve anlayışıyla yolumuza devam edeceğimizi bilmenizi isterim.