Atotech'in 'Korozyon Dirençli Kaplamalar' seminerine yüksek katılım

Atotech'in 'Korozyon Dirençli Kaplamalar' seminerine yüksek katılım

Yüzey işlem sektörünün küresel anlamda en önemli firmalarından olan Atotech, 5 Kasım Çarşamba günü İstanbul-Kurtköy Crowne Plaza Asia otelde ‘’Korozyon Dirençli Kaplamalar’’ konulu bir seminer düzenledi.

 

Otomotiv, insaat, beyaz eşya, mobilya ve özellikle bağlantı elemanları sektöründeki OEM, Tier 1, üretici firma ve kaplama yapan fason firmaların yoğun katılım gösterdiği bu seminerde Atotech Türkiye Genel Müdürü Kanşav Atila, Atotech Türkiye İşletme Müdürü Ercan Kartal ve İş Geliştirme Müdürleri Matthias Hoch ve Pascal Poschmann konuşmacı olarak yer aldı.

 

Kanşav Atila ve Ercan Kartal’ın Atotech firmasının özelliklerinden ve günümüzdeki faaliyetlerinden bilgi vermesinden sonra söz alan Matthias Hoch, kaplama öncesi ön işlemlerle (sıcak yağ alma, elektrikli yağ alma, pickling) başladığı konuşmasını, firmanın çevreye duyarlı bakış açısı ve bu alandaki çalışmaları hakkında çarpıcı detaylar sunarak tamamladı. Pascal Poschmann ise konuşmasında zinc flake ürün grubu hakkında detaylı bilgi verdi.

 

Atotech’in, kapsamlı bir zinc flake ürün yelpazesi ile, elektrolitik korozyon dirençli kaplamalara bir alternatif olarak yüksek düzeyde antikorozif kaplama prosesleri sunmakta olduğunu belirten Poschmann "Zinc flake teknolojisi otomotiv endüstrisi tarafından mükemmel korozyon dayanımı ve rekabetçi maliyetleri nedeniyle büyük ölçüde benimsenmiştir. Atotech, kalite ve performans açısından sektörlerin artan gereksinimlerini karşılamak için çok fonksiyonlu kaplama sistemleri geliştirerek, zinc flake proseslerini çeşitlendirmiştir. Genellikle sistem iki bileşenden oluşmaktadır: bir zinc flake temel kat (base coat) ve bir zinc flake üst kat (top coat). Temel kat katodik korozyon dayanımı sağlarken, üst kat ise belirli sürtünme katsayısı aralıkları, farkli renkler veya kimyasal direnç gibi ek özellikler sunmaktadır” şeklinde konuştu.

   

 

Yüksek korozyon koruması gereksinimlerini karşılamak için kesinlikle yüksek performanslı güvenilir bir temel kat gerekli olduğuna dikkat çeken Poschmann konuşmasına "Zaten yaygın olarak otomotiv sektöründe ve diğer sektörlerde kullanılan Atotech’in premium gümüş temel katı Zintek® 200, en iyi yapışma ve örtme özellikleri ile korozyona karşı mükemmel koruma sağlamaktadır. İletken çinko alüminyum tabaka, 210°C - 240°C arasında pişirilmesi esnasında bir form alarak alt yüzeyi korumak için kendini feda eden bir korozyon koruması sağlamaktadır. Uygulamaya ve parça geometrisine bağlı olarak, Zintek® 200’ün (~8μm) iki tabakası ile tuz testinde 1000 saatin üzerinde sonuç verebilmektedir (ISO 9227). Yüksek darbe dayanımı ile mükemmel yapışmanın bir araya gelmesiyle kaplamanın mekanik stresler sonrasında da stabil kalmasına izin vermektedir” şeklinde devam etti.

 

Geniş uygulama alanı ile de Zintek® 200’ün önemli bir avantaj sağlamakta olduğunu belirten Poschmann sözlerini "Solvent bazlı Zintek® 200 dip-spin teknolojisi ile yığın parçalar için standart olarak; vida, civata, somun, kelepçe, klips gibi her türlü bağlantı elemanlarına uygulanabilmektedir. Zintek® 200 aynı zamanda büyük parçalar için bilinen statik sprey sistemi ile de uygulanabilmektedir. Atotech’in geniş yelpazeli organik ve inorganik üst tabakaları (top caoats) bir araya getirmesiyle, otomotiv, rüzgar enerjisi, demir yolu vs. gibi çeşitli sektörlerin farklı gereksinimlerini karşılayan çok fonksiyonlu kaplamalar için Zintek® 200 güçlü bir temel oluşturmaktadır. Atotech’in sürdürülebilir stratejisini takiben Zintek® 200 kadmiyum, kobalt, kurşun, nikel ve krom gibi ağır metaller içermez” şeklinde tamamladı.