Atotech Türkiye Genel Müdürü Kanşav Atila ile keyifli Bir sohbet gerçekleştirdik

Atotech Türkiye Genel Müdürü Kanşav Atila ile keyifli Bir sohbet gerçekleştirdik

Atotech Türkiye Genel Müdürü Kanşav Atila, firmanın kuruluşundan günümüze gelişim süreci, sektöre sunmuş oldukları ürünler ve çevreyi korumak adına aldıkları önlemler hakkında sorularımızı yanıtladı.

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1972 yılında Hatay’da doğdum. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 1993 yılında mezun oldum ve 2003 yılında İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı (MBA) yaptım.16 sene boyunca yurt içi ve yurt dışı olmak üzere yerli ve yabancı çeşitli firmalarda görev aldım. 2010 senesinden bu yana Atotech Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapmaktayım. Evli ve iki çocuk babasıyım.


Atotech’in kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Üretim tesisleri, makine parkı ve istihdam edilen personel sayısı, bunların yanı sıra ciro, üretim hacmi gibi veriler de göz önüne alındığında Atotech’in günümüzdeki yapısı nedir?

Atotech dünyanın önde gelen; baskı devre kartı, IC-substrat ve yarı iletken endüstrisinin yanı sıra dekoratif ve fonksiyonel yüzey işlem endüstrileri için özel kimyasallar ve ekipman üreticilerinden biridir. ELFAtochem, Schering AG’nin elektro kaplama bölümünün M&T Harshaw işletmeleri ile birleşmesiyle 1993 yılında kurulmuştur. Atotech yıllık 885 milyon € satış yapmaktadır ve sürdürülebilirlikte tamamen kararlıdır. Atık miktarını en aza indirmek ve çevresel etkiyi azaltmak için teknolojiler geliştirmektedir. Atotech üç bölgesel merkez ve beş farklı kıtada 40’tan fazla ülkede satış ve servis lokasyonları ile küresel bir ağ oluşturmuştur. Atotech, 18 teknoloji merkezi ve 17 üretim tesisi ile dünya çapındaki müşterilerine, yaklaşık 4000 yüksek vasıflı çalışanıyla en hızlı ve en etkili desteği sunmaktadır.


Atotech başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Atotech’in ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Atotech iki ana iş kolundan oluşmaktadır: GMF(Genel Metal Kaplama) ve Elektronik. Atotech’in genel metal kaplama (GMF) birimi otomotiv, inşaat, iletişim, sağlık ve tüketim malları gibi yüzey işlem endüstrilerinin tüm farklı alanlardaki uygulamaları ve nihai piyasalara ful paket olarak kimyasal tedariği, üretim teknolojileri ve kapsamlı servis hizmeti sağlamak için kendini adamıştır. Teknolojinin her alanında uzman GMF teknik ekiplerine sahip olan Atotech, ön işlemlerden son lak uygulamalarına kadar uygulamaların tüm spektrumlarında her bir üretim aşaması için mükemmel uyumlu prosesler sağlamaktadır. Dekoratif kaplamalar (plastik üzeri kaplamalar, Cu/Ni/Cr, kıymetli metaller), korozyon dirençli kaplamalar (çinko/çinko alaşım elektro kaplamalar, zinc flake teknolojisi, mekanik kaplama) aşınmaya dayanıklı kaplamalar (fonksiyonel krom, akımsız nikel), fonksiyonel elektronik kaplama (IC/şasi, konnektor) ve boya destek teknolojisi (boya ön işlemleri, boya sprey işlemleri, boya sökme). Ek olarak, Atotech sürdürülebilir yüzey teknolojisi için yardımcı sistemleri geniş bir yelpazede sunmaktadır. Bu da maliyet-etki ve teknoloji avantajlarının çevreyi koruma ile el ele gidebileceğini göstermektedir. Atotech elektronik birimi elektronik ve yarı iletken endüstrileri ve özellikle baskı devre, IC substrat makers ve house packaging üreticilerine ful paket olarak kimyasal tedariği, üretim teknolojileri ve kapsamlı servis hizmeti sağlamak için kendini adamıştır. Geniş çapta uygulama alanı ve elektronik, otomotiv, medikal, askeri ve havacılık sektörü gibi nihai Pazar müşterileri içermektedir. Atotech tüm üretim aşamaları için kimyasallar ve donanımlarını sunmaktadır. Buna desmear ve metalizasyon (akımsız bakır, direk kaplama, düz panel display), panel ve pattern kaplama (yatay sistemler, DC ve pulse bakır kaplama , kalay metal resist kaplama, elektrolikit nikel ve altın kaplama), yüzey iyileştirme (yapışmanın arttırılması, gelişmiş yüzey hazırlanması, photo resist sökme, metal resist sökme), son işlem (kalay daldırma, ENIG, ENEPIG, EP/EPAG, OSP), sistem teknolojileri (uniplate ve yatay sistemler) elektronik materyaller (yüzey koruma, özel lak ürünleri) ve yarı iletken (advance packaging, dual damascene interconnects). Ek yardımcı sistemler, yanı sıra sistem teknolojisi ve yeni ürünler, atıkları minimum tutarak enerji tasarrufu ile su ve havayı koruyarak, verimli hammadde kullanmayı hedeflemektedir.

 İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Atotech olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

 

Lider teknolojiler ve kapsamlı bir üretim know-how ‘ı ile sürekli bir adım önde kalmak için, tüm stratejik iş faaliyetleri ve kararlarında Ar-Ge’yi önemli bir araç olarak görmekteyiz. Yeni nesil teknolojinin öncülüğünü yapmak, geniş ve yoğun maliyetli çalışmalar ile ürünün bilimsel destek çalışmaları ve prosese ilişkin geliştirmeler, Ar-Ge imkanlarımızı sürekli iyileştirme, çeşitli Ar- Ge projeleri üzerine artan sayıda doktora çalışmaları ve sektörler ile işbirlikleriyle müşterilerimize gelecekte üretim çözümleri bulmak için çalışıyoruz. Tüm bunlar şirket harcamalarının bu yönde yapılmasıyla sağlanmaktadır. Önde gelen üreticiler ve OEM’lerin yanı sıra, Atotech innovasyonu yürütmek için yeni üretim fikirlerini eş merkezli geliştirerek, global bir Ar-Ge ağını yönetmektedir. Global Ar-Ge takımımız sürdürülebilir kaplama proseslerinin geliştirilmesi doğrultusunda yeni yollar ve kriterler araştırmaktadır. Ar-Ge takımımızın yetenekleri sadece ürünlerimizin kalitesine yansımamaktadır, aynı zamanda giderek artan sayıda Atotech patentlerinden de anlaşılabilir. Atotech Ar-Ge faaliyetlerini güçlendirmek ve geleceğin teknolojilerinin gelişimini hızlandırmak için müşteriler ve OEM’ler, enstitüler, üniversiteler ve firmalar ile yakın işbirliği yapmaktadır.

 

 Firmanızın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Amacımız sadece kimyasal yönetmeliklere uymak değildir, ayrıca standartları daha yüksek noktalara çıkarmaktır. Biz zaten sürüdürülebilir kaplama teknolojilerini destekliyoruz ve ön saflarda kalmayı hedefliyoruz. Adım adım yaklaşımına bağlı kalarak, ürünlerimizde bulunan tüm CMR maddelerinin (kanserojen, mutojen, toksik üreme), toksik maddelerinin (siyanür, Krom 6, nikel bileşenleri), ağır metallerin (kurşun, civa ve kadminyum) ve alerjik maddelerin yerine geçebilecek ürünler aramaktayız.

Biz çevreyi, son kullanıcıları ve sanayimizin üretim işçilerini korumak için varız. Atotech’te, üretim işçilerinin güvenliği ilk önceliktir. Yakın zamanda, "Önce güvenlik” adı altında dahili güvenlik bilincini teşvik eden ve önemini vurgulayan geniş bir kampanyayı tanıttık. Uyulması gereken güvenlik ilkelerine tüm Atotech çalışanlarının uyması gerekmektedir.


Atotech’in yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Atotech’in yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Atotech olarak biz, küresel, çevreye duyarlı ve geleceğe odaklı bir şirket olmakta kararlıyız. Sürdürülebilir yaklaşımımız yapılan her şeye entegre edilmiştir, yatırım planları da bu bağlamda yapılmaktadır. Yakın gelecekte Asya müşterilerimize hizmet sunmak için Asya’da büyümeyi planlıyoruz. Asya pazarı için kimyasal ve ekipman üretebileceğimiz tesisler açacağız.